Лайт рок фишинг риболовът в своята същност е риболов на дребни риби с леки и ултра леки примамки. При риболовът на някои видове риба монтажите се олекотяват до такава степен, че за повечето колеги, които досега не са практикували този риболов те изглеждат невъзможни за изхвърляне и водене.
В тази публикация ще разгледаме подходящите видове примамки за риболов на различни дребни морски хищници. Ще обърнем по-специално внимание на масовите видове, които могат да се уловят по нашето крайбрежие като попчета (кая), лихнуси, скорпид, дракони, морски кучета, зарган, сафрид, карагьоз и хариб. Ще споменем и някои други видове, които също могат да бъдат уловени на изкуствени примамки.
Изкуствени примамки за риболов на попчета и лихнуси
В Българската акватория на Черно море има 21 различни представителя от семейството на попчетата (Gobiidae). Това е и най-масовият вид, който може да се улови по нашето крайбрежие.
По природа попчето е риба, която би хапнала всичко, което се побира в устата му, а тя е доста голяма. В този ред на мисли, почти всякакви силиконови изкуствени примамки са подходящи за риболов на този вид риби. Разбира се, има примамки, които са по-атрактивни за тях и това са тези, които най-много наподобяват естествената им храна или дразнят сетивата им.
Аз лично съм имал най-голям успех при риболовът на кая, когато използвам нимфоподобни примамки с пипала, рачета, както и червеи. Големината на примамките не трябва да е прекалено голяма, въпреки че риби около 10-12 см не се притесняват да атакуват и 2.5” Dagger.
Нещо, което трябва да се знае е, че през лятото доста от представителите на семейство Gobiidae са оборудвани с дребни и остри зъби, с които лесно прегризват по-меките силикони и по-тънките червеи. В някои случаи, това може да Ви изкара извън нерви, тъй като е трудно да се хванат повече от 1-2 риби с един силикон. Моделът червеи Pipin от серията Tetra Works на DUO International е изключително подходящ за риболов на попчета, тъй като силиконът е еластичен, но и достатъчно издръжлив, за да устои на стръвните атаки на каята.
Разцветките в повечето случаи не са толкова важни за този вид риба. Казвам в повечето случаи, тъй като понякога и те проявяват капризите си. Все пак като най-успешни цветове бих посочил небезизвестните #003, #004 и #008 на Fanatik, Lemon Cider и Pink Flakes на Tetra Works, както и подобните на motor oil цветове, а също и тъмно червени. В чести случаи, когато водата е бистра и прозрачна и слънцето е високо, каята може да покаже предпочитания към бели или прозрачни силикони, с или без брокат.
Относно овкусяването на примамките – ако се използват специализирани силикони за рок фишинг, те в повечето случаи са ароматизирани или овкусени с различни соли, които са по-силно осезаеми за рибата. Редно е да се отбележи, че при равни други условия, при тест с две бройки от една и съща примамка, когато едната е престояла в кутия, а другата е току що извадена от ароматизираният пакет, каята налита с по-голяма настървеност към прясно изваденият от пакета силикон.
През годините сме правили тестове и с дипове за примамки, като тестовете отново показват, че рибите взимат с по-голяма охота ароматизираният силикон.
Изкуствени примамки за риболов на морски кучета и лапини
Морските кучетата и лапините не са обект на целенасочен риболов за риболовците ловящи на стръв, тъй като не са с особено добри вкусови качества. Това, обаче, не е нужно да е така за LRF риболовецът. И двата вида риба имат красиви окраски, които пълнят окото, и могат да запълнят деня на риболовеца, ако е решил да се надлъгва с тях.
Това, което е важно да се знае е, че поради малките си усти, изискват по-дребни примамки. Силикони с размери от 1” до към 1,6” са най-подходящи за риболов на тези риби. Това, което съм забелязал е, че и двата вида предпочитат ярки зеленикави цветове. Разбира се, не е изключено да хванете някои от тези видове и на друг цвят примамка.
Англичаните ловят целенасочено кучета с куки от порядъка на 18-22 номер, на които закачат само парче силиконов червей. По този начин рибата има по-голям шанс да налапа примамката.
Изкуствени примамки за риболов на скорпид и дракони
Скорпидът и драконите са два от трите вида отровни риби в Черно море. Затова и много колеги се страхуват да ги ловят целенасочено. Те обаче са страхотни обекти за лайт рок фишинг риболов, тъй като борбата с тях на лекият такъм е изключително атрактивна. Разбира се, не скачат над водата като зарганите, обаче създават страхотно съпротивление в опитите си да се откачат от куката.
Всички силикони, които са подходящи за риболов на риби от предходните раздели, са подходящи и за тези два вида. Като тук е важно да се направи едно уточнение, че за скорпидите размерът може да бъде и повече от 2.5”, макар че това преминава границата на разумният лайт риболов. Също, ако местата не са осеяни с дънни закачки, могат да се ползват и пилкери.
Като цветови предпочитания, това което съм забелязал е, че налитат по-стръвно на тъмно червени цветове, но имам и уловени риби на споменатият вече по-горе цвят #003 на Fanatik, както и на прозрачни и зелени разцветки.
Очаквайте продължението на темата в следващата публикация, в която ще разгледаме примамките, които са подходящи за лек риболов на пелагични риби.
Вашият коментар