През изминалият сезон Петър Вукадинов ми даде за проба по един пакет от трите внесени модела силикони на Tetra Works – Pipin, Chop и Burny. Няма да скрия, че дълго време исках да придобия от тези примамки, но все не стигах до тях. В тази публикация ще разгледам по-подробно моделът Pipin и ще се опитам да я представя възможно най-обективно.
Технически данни
Силиконът Pipin е дълъг 4.5 см и е проектиран с напречно сечение с близка до квадратна форма в предната част. Това увеличава устойчивостта му във водата, което пък улеснява воденето му. В предната половина примамката е удебелена, а опашката е по-тънка и в края си има малко оребрение от три ребра, което ѝ придава по-голям размах при водене.
Силиконите от тази серия се продават в 12 цвята, и на пръв поглед човек може да реши, че повечето от тях са еднакви. Това, обаче, изобщо не е така. Макар седем от дванадесетте цвята да изглежда бели/прозрачни, към всеки един от тях има добавен различен брокат. Също така, поставени под UV лампа, те се оцветяват различно.
Примамките са окомплектовани по 12 в пакет от всеки един цвят. В пакетите има малка найлонова тарелка, за да предпази примамките от смачкване. Също така всяка опаковка е добре лубрикирана отвътре.
Силиконът е изключително еластичен и в същото време изключително устойчив на атаки от зъбати твари. Сравнявайки го с други силикони със същите размери, Pipin издържа на 2-3 пъти повече атаки от зъби преди да бъде скъсан или прехапан. Също така, сечението му позволява да се смени позицията на куката, когато се разкъса зоната, в която тя излиза от примамката. Нещо, което при доста други примамки е почти невъзможно, тъй като те са по-меки и се разкъсват много по-лесно и дълбоко.
Уловени видове и монтажи
През изминалият сезон успях да направя доста риболови с този силикон и смея да твърдя, че това е един от най-подходящите силикони на Българския пазар за риболов както на сафрид, така и на дънни морски риби.
Използвайки Pipin успях да уловя различни видове кая, лихнус, сафрид, хариб, морско куче. Изполвах монтажи както с чебурашки, така и с твърди сафридски глави. Като монтажите на чебурашка ги използвам основно при риболов на дънни видове.
Тук е важно да се спомене, за ентусиастите на риболов на сафрид на силикони (Ajing), че е препоръчително да се използват специализирани глави. На Българският пазар от скоро вече могат да се намерят такива и от същата марка Tetra Works при вносителя. Иначе могат да се намерят малки количества и от други популярни марки по други магазини, но този тип глави не са масова стока у нас.
Какво предимство дава на Pipin твърдата глава?
Тъй като риболовът на сафрид се осъществява предимно над дъното и средните морски слоеве, а понякога и малко под повърхността, и тъй като морските условия за риболов често са съпътствани от вълнение и вятър, е нужно силиконът да стои изпънат във водата, за да може да предизвика интереса на рибата. Когато се монтира такъв силикон на кука с чебурашка, вълнението го мандахерца във водата във всички посоки около главата, и той не привлича внимание. Също така, трудно може да му се придаде правилната игра.
Монтиран на твърда сафридска глава с подходящ размер, която е вързана директно за флуорокарбоновият повод, силиконът стои изпънат във водата дори и в лоши условия. При това положение, може да му се придаде и правилна игра с леки къси придърпвания и паузи, което и предизвиква сафрида.
В тихо и спокойно време могат да се ползват и монтажи с чебурашка или волфрамова мухарска главичка за риболов на сафрид, стига да имате достатъчно малък размер.
В заключение ще кажа, че за кратко време примамките от моделът Pipin на Tetra Works ми станаха едни от любимите силикони и са постоянна съставка на LRF чантата ми.
Драго казва
Какво представлява „твърда сафридска глава“ ? Тази конкретно бялата на снимката със сафрида, какъв модел/марка е?
Веселин Борисов казва
Здравейте. „Твърда сафридска глава“ наричам малките джиг глави с вградени в тях куки. Повечето имат специфични форми, които им позволяват да се задържат в морските течения, или да ги преодоляват по-лесно. Конкретно бялата, която е на снимките е фосфорираща и е на Cultiva. На куката на тази глава има навито малко парче корда, което е оставено да стърчи леко, с цел да не се изнизва лесно силикона. На други модели (например Decoy Rocket) има нанизани малки гумени шлаухки/маниста, които имат същата функция, но също и прозират през самият силикон.
Има глави, чиито куки са леко отворени, което според японците кове рибите с по-малко усилие и ги задържа по-добре. Според мен, това помага и за намаляне на закачването по дъното, когато се лови близо до него.
Главите на Tetra Works, които са снимани в публикацията пък имат други специфики, които спомагат още повече по-лесното засичане и на най-дребните риби, както и за задържането на рибите:
– Ъгълът на ухото за закачане на главата е проектиран така, че да не се изисква силна засечка за да пронижеш рибката – обърнат е към куката;
– Куката е леко отворена;
– Куката е странично сплескана на извивката, което не позволява на примамката да се изхлузи, както и проблясва във водата;
– Трапецовидната глава дава възможност да се анимира силикона, както при потъване, така и при обиране на линията.