След като вече засегнахме темата за въдиците за Ajing (риболов на сафрид на силикони), би било редно да обърнем внимание и на друг важен елемент от такъма за този вид риболов – макарата. Няма да навлизам в детайли и полемики за марки, ценови класове и т.н., тъй като възможностите на всеки са различни, а и предпочитанията. Вместо това ще опитам да разясня някои по-важни неща, които да вземете предвид при избора на макара за Ajing.
Разсъжденията ми са базирани на моя собствен опит с този риболов в Черно море, както и на японски източници.
Размер
Най-подходящите размери за макари за аджинг са от 500 до 2000. Това са малки, леки макари, които съответстват на ултралайт въдиците, които се използват. В някои случаи, може да се използва и размер 2500, но трябва да се съобрази с дължината на въдицата, големината на водачите ѝ, теглото ѝ, и т.н.
Много колеги, включително и аз, предпочитат да използват размер 2000, тъй като той е сравнително универсален и пасва добре както на по-къси и много фини пръчки с горен тест ~1г, така и на по-силови (до 5-7г).
В някои японски източници се посочва следната схема за използваните размери макари за аджинг спрямо дължината на въдицата, но не се ангажирам да я коментирам:
Размер на макарата | Дължина на въдицата |
---|---|
Размер 500 | Въдица до 5ft |
Размер 1000 | Въдица между 5ft и 6ft |
Размер 2000 | Въдица над 6ft |
Идеята зад тази таблица е, че въдиците с различни дължини имат различен брой и разпределение на водачите, съответно и те са с различна големина. Различните размери макари пък се различават, освен по големината на тялото и механизма, и по големината на шпулите, съответно влакното се изнизва под различен ъгъл от тях и влиза под различен ъгъл в първия водач. Според автора на таблицата, при неправилно подбран размер е възможно влакното да се премята през водачите и да създава проблеми с оплитания и бради.
Шпула
Шпулата на макарата е препоръчително да е плитка. Масово използваните брандове има означения на макарите “S”, “SS”, “SSS” и т.н., които обозначават колко е плитка шпулата. Не че не можете да ловите и с макара със стандартна шпула, но при навиването на супер тънка линия на такава, ще Ви бъде необходима и доста подложка, за да можете да я запълните адекватно.
Имайте предвид, че дори и шпула с означение “SS” се нуждае от подложка, за да се запълни със 150м естерна линия с тест 1.2lb, както и с плетено влакно с PE индекс #0.2.
Тегло на макарата за Ajing
В този критерии се целим към възможно най-леката опция за цената, която сме готови да платим. Риболовът на сафрид на силикони е фина дисциплина, не само заради дребните примамки, които се използват, а и заради големината на рибките. Колкото по-лек е целият такъм (въдица+макара+влакно), толкова по-отчетливо се усеща финото кълване, и толкова по-добре се усеща контакта с примамката.
Не е за пренебрегване и фактът, че когато се монтира по-тежка макара на много лека въдица, може да усещате известен дискомфорт от небалансирания такъм. Особено, ако въдицата е с минималистична и къса дръжка.
Драг (Аванс)
Драгът обозначава усилието, с което влакното се изнизва от шпулата при съпротивление от другия край на линията. Тъй като риболовът на сафрид на силикони е доста фин, са нужни макари със сравнително малък драг, за да може авансът да работи максимално прецизно и безупречно при напрежението, което създават малките рибки.
Ajing-ът се практикува със сравнително охлабен аванс у нас. Но някои източници в Япония препоръчват настройката на драга да е ⅓ от теста за здравина на влакното. Това, обаче, е доста пипкава настройка, и да си призная аз не спазвам това правило. Вместо това, използвам този метод за настройка на аванса от клипа по-долу.
Предавателно число
Предавателното число на макарите показва колко оборота прави роторът на макарата при един оборот с дръжката. Т.е., ако е 5.2:1 – роторът ще направи 5.2 оборота за един оборот на дръжката. Според тази метрика, макарите могат да бъдат с бавно предавателно число (под 5.2:1), с нормално (5.2:1), бързо (над 5.2:1 до 5.8:1) и свръх бързо (над 5.8:1). Последният вид рядко се среща при размерите от 2500 надолу при по-масовите марки макари, така че за по-лесно можем да разглеждаме макарите за аджинг като бавни (под 5.2:1) и бързи (над 5.2:1).
И най-често задаваният въпрос от колеги е “Kакво предавателно число е най-подходящо за Ajing?” или “Бърза или бавна макара да избера за Ajing?”. Ако имате възможност си вземете и от двата вида. Така ще разширите хоризонта на познанията и уменията си, и сами ще стигнете до извода кое Ви пасва по-добре на стила на риболов.
Тъй като аз практикувам Ajing и с бавна, и с бърза макара, съм стигнал до извода за себе си, че и двете имат предимства и недостатъци в определени ситуации.
При спокойно време (без вятър и без вълни), бавната макара позволява по-бавна презентация на примамката, съответно повече време в слоя на рибите и повече време за реакция от тяхна страна. Бавната макара, обаче, създава известен дискомфорт при риболов във вятър и вълни, когато примамката бива подмятана от морето и влакното се издува от вятъра. Налага се да обирате по-бързо, за да държите линията изпъната, губите по-често контакт с примамката, трябва да следите навиването на линията върху шпулата, тъй като заради вятъра може някоя от намотките да се преметне и да направите брада. Също така, при неточен каст или недостатъчна дистанция, прибирането на примамката става по-бавно.
Бързата макара, от друга страна, не страда от недостатъците на бавната при риболов в неблагоприятно време. С нея по-лесно се контролира линията и примамката, когато има вятър и вълна, по-лесно и бързо се прибира примамката, когато се налага. При риболов в спокойно време, обаче, се налага да съобразявате бързината ѝ с проводката, която правите, за да можете да се задържате достатъчно дълго в слоя с рибите.
Честно да си призная, допреди да си купя бърза макара за ajing, а и в началото докато свиквах с нея, си мислех, че бавната е по-подходяща. След като полових няколко сезона с бързата и се нагодих към нея, вече много рядко посягам към бавната, когато практикувам аджинг. Така че, може би е въпрос на нагаждане.
Ами май е това. Ако вече имате лайтова макаричка, с която си ловите други риби, и която работи адекватно с много тънки и фини линии, опитайте да половите с нея известно време и сами преценете в какво да инвестирате парите си, така че да надградите (ако желаете, разбира се).
Вашият коментар