Започва новият сезон и скоро риболовът ще е в разгара си. Време е да допълним кутиите си, за да избегнем досадните издънки по водоемите, свързани с липсата на някоя определена примамка.
Разбира се, бойното ни снаряжение е съставено предимно от проверени воблери, блесни и меки примамки, но, като всички рибари, и ние си падаме леко авантюристи, и сме склонни да експериментираме. Търсенето на новото е едно от нещата, които ни движат напред. Определено без експерименти се губи значителна част от тръпката. Освен това без достатъчно опити и съответно грешки, няма как да задълбочим познанията си в риболова.
Поради тези причини, практически всички спинингисти се опитват да се сдобият с определен брой нови примамки, за да могат да ги усвоят максимално бързо. А в случай на успех – да ги сложат в кутията с най-употребяваните примамки. Защото не е чак толкова рядко срещано явлението новопоявилата се звезда на хоризонта да се превърне в хита на сезона!
Искам да ви представя няколко нови модела, които определено са достойни да се превърнат в част от колекцията ви. Това са примамки на известната японска фирма DUO. Продукцията на DUO става все по-популярна у нас, тъй като при грамотен подход демонстрира забележителни резултати в риболова.
DUO Realis Popper 64
DUO Realis Popper 64, дължина 64 мм, тегло 9 г.
Този компактен, къс, но едновременно с това тежък попер, притежава кастинг. Доброто му летене се определя не само от теглото, но и от изнесения назад център на тежестта, благодарение на което в покой във водата примамката застава вертикално, като плувка. При придърпване, поперът моментално застава хоризонтално, подхваща въздушно мехурче и леко се гмурка. При това се чува много силен звук, приличащ на звука на кльонк.
Водейки този попер, има смисъл да правите малко по-продължителни паузи от обикновено. Работата е там, че при пауза в проводката, поперът бавно се завърта, заемайки вертикално положение, оставайки силно привлекателен за хищника. Първо се завърта самият попер, увличайки след себе си задната тройка, на която на свой ред са вързани ярки пера и ламе. След това, самата тройка се изправя във водата, което става доста бавно, поради значителното съпротивление на оперението. През цялото това време определени части на попера се намират в движение, привличайки рибата. Най-добре проверете на плиткото в краката си, колко бързо примамката застава от хоризонтално във вертикално положение и изхождайки от това си подберете продължителността на паузите.
Realis Popper 64 е доста шумна примамка, което, в съвкупност с далекобойността, и ще ви помогне бързо да намерите активната риба във водоема.
DUO Realis Crank 48SR
DUO Realis Crank 48, дължина 48 мм, тегло 7 г.
Благодарение на съотношението на голямото тегло към малките размери на тялото, тази примамка се движи съвсем близо до повърхността, което позволява да облавяте и най-плитките участъци от водоема. Широката, но къса лопатка е с необичайна форма – като сектор от кръг, което придава на примамката широка и интензивна игра.
Ако решите да погледнете примамката отгоре, докато я водите, можете да забележите че предната ѝ част практически не се отклонява от праволинейната траектория, докато опашката ѝ активно играе. Тракалката на воблера издава не много силен, но доста високочестотен звук. При пауза в проводката, изплуващата примамка продължава да трака, провокирайки хищника да атакува. Между другото, воблерът изплува доста бързо, което позволява да бъде изкаран на повърхността пред някое препятствие, както и да бъде воден съвсем близо под повърхността в плитчините и обраслите участъци. Кленът, мъздругата, расперът, а дори щуката и костурът, определено няма да подминат тази примамка.
DUO Realis JerkBait 120 F
DUO Realis Jerkbait 120F, дължина 120 мм, тегло 17 г.
Миналата година успяхме да се запознаем с тази примамка, но тогава тя беше във вариант съспендър, а новият модел е плуващ.
Често, неутралната плаваемост е един от важните фактори, които привличат рибата. Примамката може да бъде спряна в средните слоеве на водата и да бъде оставена лекичко да се поклаща, привличайки рибата. Но в редица случаи не можем да минем без плуваща примамка, особено ако говорим за риболов в плитки и обрасли места.
Плуващата примамка ни позволява да избегнем закачките. Оставяйки воблера да изплува, можем да заобиколим потопените във водата дънери и другите препятствия, намиращи се малко под повърхността на водата. Например можем да започнем проводката в дълбочина и, стигайки до пояса водорасли около брега, да оставим воблера да изплува, след което да продължим да водим примамката по-бавно, което ще ѝ позволи да мине над тях. Между другото, има доста голяма вероятност от кълване, ако оставим воблера да изплува на такова място.
Realis Jerkbait 120 е едра и тежка щукарска примамка, позволяваща бързо да обловим обширно пространство. В сравнение със съспендъра, плаващата версия е само с един грам по-лека, така че кастингът ѝ практически не е пострадал. Новият модел има система за далечно замятане, също като съспендъра. Съчмата, която при замятане се премества в опашакта на примамката, пренасяйки там центъра на тежестта, в нормално състояние на примамката застава в специален жлеб, което отхвърля необходимостта от магнити.
Воблерът има доста активна собствена игра, но според мен не е добра идея да бъде използван за равномерна проводка. Както можем да се досетим от името му, това е джъркбейт, създаден за проводка на придърпване. Той понася доста интензивни придърпвания, без при това да се оплита. Както по-резките, така и по-плавните придърпвания са резултатни. Освен това, новата плуваща версия има по-интензивна собствена игра и реагира малко по-добре на плавните придърпвания от съспендъра.
DUO Realis Minnow 80F
DUO Realis Minnow 80F, дължина 80 мм, тегло 4,3 г.
Малкото тегло на воблера при дължина от 80 мм е пряко следствие от пропорциите му. Това е много силно издължена примамка, с рекордно ниско челно съпротивление. Поради това можете да туичите Realis Minnow 80F дори с най-леките микроджигови пръчки с жило, което прави този модел привлекателен за любителите на лекия и ултралекия джиг. Тоест можете лесно да преминете от микроджигов риболов към риболов с туичингови воблери, без да сменяте пръчката.
Тази примамка също ни е позната заради предишната ѝ версия с неутрална плаваемост. За разлика от съспендъра, плаващата версия на Realis Minnow 80 има по-активна собствена игра и е способна да реагира дори на най-леките придърпвания, но за разлика от съспендъра не отива чак толкова много в страни, тъй като, поради по-ниското тегло, има и съответно по-малка инерция. Тази примамка е великолепна за облавяне на обраслите крайбрежни плитчини, където обитават дребните щуки. Още повече че воблерът позволява най-различни туичингови проводки, от акуратното “бродиране” до рязкото, агресивно придърпване. При по-силните придърпвания, воблерът играе правилно, а не хаотично и съответно не се оплита.
Realis Minnow 80 и в двата си варианта – плуващ и съспендър – е абсолютно “тиха” примамка, без тракалки и системи за далечно замятане. В редица случаи това е предимство – хищникът често се отнася с подозрение към по-шумните примамки и ги избягва.
Като всички останали примамки от серията Realis, тези нови модели са примамки за спортен риболов от най-висока класа, и затова бъдете сигурни – успеете ли да намерите ключа към тях, те ще ви разкрият цялата красота на спининговия риболов.
Богдан Кривобок – шампион на Украйна по спинингов риболов от лодка, индивидуално и отборно.
Оригиналът е на руски, но за съжаление не е достъпен.
Вашият коментар