Много рибари не веднъж са си задавали основателния въпрос: каква трябва да бъде добрата „въртележка“? Несъмнено първото, което идва на ум е, че примамката трябва да лови риба. Трябва… Но в края на краищата не примамката сама по себе си лови риба, а именно в умелите и опитни ръце тя придобива тези качества, които я правят „уловиста“. В крайна сметка, резултатът зависи от това как спинингистът използва целия си опит. Примамката само помага в изпълнението на плановете му.
Но съгласете се, че от примамка до примамка има разлика.
Колко качествена е изработката, какви материали и иновации използва производителят – от това в не малка степен зависи успехът при риболов. С всяка следваща година рибата е подложена на все по-голяма преса от страна на човека и, колкото и парадоксално да звучи, тя е способна да се учи. Става все по-внимателна, хитра и подозрителна. И добрата примамка е още още един допълнителен коз в ръцете на спинингиста.
Да вземем за пример въртящите блесни на Pontoon21 и да разгледаме една съвременна, наистина добра примамка, която дори още да не е легендарна, накара много хора да говорят за нея, дори и консервативни спинингисти с голям опит.
Кое е най-важното в една въртяща блесна? Мнозина ще отговорят „листото“ и… ще сгрешат. Добра въртележка – това е комлексното съчетание на всички елементи и възли, които са подбрани така, че да гарантират безупречната работа на блесната като цяло. Правилно подбраното утежнение е основният елемент на цялата конструкция.
Да се спрем по-подробно на отделните детайли на качествената блесна.
Да погледнем една снимка, на която са показани Ball Concept и Synchrony.
Първото, на което ще обърнем внимание, е тройката с оперение, произведена от един от световните лидери в производството на куки – японската фирма Owner. Много риболовци мислят, че оперението на тройката придава изключително привлекателен за хищника характер. Това донякъде е вярно. Реално, т. нар. ‘муха’ има и допълнителни функции.
Първо, тя придържа остта на блесната по-близко до хоризонталното положение. Това е важно за правилната работа на листото. Уникалността на блесните Synchrony и Ball Concept (BCS) е в това, че даже и при много бавно водене, когато задната част на блесната буквално ‘провисва’ и примамката заема почити вертикална позиция, листото все пак продължава да работи.
Второ, мухата на тройката изпълнява ролята на маскировка. А това е важно.
И трето, това, за което говорихме по-рано – привлекателният вид на оперената тройка.
Следващият елемент на блесната е т. нар. „тяло“ на отежнението. Ако например се загледате внимателно в Synchrony (в дясно на снимката) няма да видите просто месингов цилиндър с еднакъв диаметър по цялата дължина, каквито използват повечето производители. Горната част, която се намира по-близко до листото, е с по-голям диаметър от долната. Това допълнително „облекчава“ блесната при заемане на положение, близко до хоризонталното. Т.е., центърът на тежестта се намира в предната част. Тази тенденция се забелязва при всички блесни Synchrony, без значение от размера им. Освен това самото „тяло“ е изработено от специална, не евтина, медна сплав. Знаем как много „хитри“ производители обичат да икономисват, заменяйки качествените материали с по-евтини. За щастие Pontoon 21 не е от тях и винаги използва само висококачествени материали. Това е една от силните страни, определящи успеха на техните примамки!
Да се върнем на темата.
Напречните канали по „тялото“, които много рибари възприемат като допълнителен привличащ рибите елемент, в действителност изпълняват друга функция. А именно – ориентацията на блесната във водата. С други думи тези канали не позволяват на „тялото“ да заема неустойчиво положение. Те сякаш го успокояват. Затова листото и блесната като цяло работят по-предсказуемо.
Следващият елемент на блесната е не голямо топче, отделящо „тялото“ на отежнението от системата на конуса и топчето с увеличен диаметър. Заради това, че конусът и топчето, които изпълняват ролята на своеобразен лагер, са отделени от „тялото“ на утежнението, нищо не им пречи да осигурят свободното въртене на листото на блесната.
Скобата на листото. Чрез скобата на листото то се закрепя към остта на блесната. При блесните Pontoon 21 тя е изработена от здрава месингова тел и има форма, близка до идеалната за безупречната работа на листото.
Листото. То е една от най-важните части на блесната. От неговата конфигурация, маса, дълбочина на щампата и много други параметри зависи в не малка степен ‘песента’ на примамката. Иначе казано звукът и вибрацията, издавани от блесната при проводка, които са така привлекателни за рибите. Голяма роля играят и хидродинамичните характеристики на листото, които ще пропуснем, за да не ви отегча.
Важен фактор е и цветът на листото. Фирмата Pontoon 21 предложи свой, оригинален поглед за цветовете на този елемент, като разположи рисунък не само на външната, общоприета страна на блесната, но и на вътрешната. Забележете, че окраската на вътрешната страна на листото е изпълнена огледално спрямо външната. Защо е направено? Всичко е много просто и едновремено много сложно. Да започнем малко отдалеч. Като правило рибата атакува блесната по-често отстрани и отзад. Кълването отпред, т.е. в противоход, се случва крайно рядко. Какво означава това? Когато рисунъкът на листото е нанесен изключително и само на външната страна, той ще бъде видим за рибата само в случаите, в които тя се намира пред или леко в страни от блесната.
Предполагам, че на много от вас е известно, че въртящата блесне не е имитация на ранена рибка, както се смяташе по-рано. Въртележката е източник на вибрации, които действат на страничната линия на рибата. Заинтересована от блесната, тя реагира и се приближава. Чак тогава се включва зрението. Ето защо, често именно при непосредствен зрителен контак, когато до атаката остават сантиметри, рибата се отказва от нашата примамка. Навярно много рибари са го наблюдавали. Нима не вижда стъвта? Задачата на блесните от Pontoon 21, по-точно на тази оригинална окраска на листото, е да задържи примамката в зрителното поле на рибата колкото се може повече. И най-важното – да не я изплаши. При този метод на огледално повторение на окраската от различните страни на листото се създава ефект, близък до т. нар. обемен (3D). Съгласете се, това е оригинално и мотивирано решение, което вече е изпитано от хиляди рибари не само у нас, а и далеч зад граница.
Сега за топчето, което се намира над скобата. Това топче не е толкова обикновено, както изглежда на пръв поглед. То не само изпълнява функцията на завършек на блесната. Топчето не позволява на скобата с листото да се спира в осуканата част, където закрепяме влакното или вирбела.
И накрая – остта на блесната. Тя е направена от устойчива тел от неръждаваема стомана, която добре се протипоставя на деформации. Остта не само е здрава, но и не се поддава на окисление, т.е. не ръждясва. В края на краищата ръждата увеличава коефициента на триене и пречи на безпроблемната работа на листото, което води до нарушение на работата на блесната.
Както виждате съвременната въртяща блесна не е проста конструкция. Всички елементи са изготвени от качествени материали и играят своята важна роля. Ето тогава се получава не просто примамка, а висококачествен продукт на съвременните технологии.
Алексей Вьюнов
Оригиналът на руски можете да прочетете в сайта на Moscanella.
Вашият коментар