Всеки риболовец си задава въпросa каква примамка и какъв цвят да избере, в зависимост от условията и ситуацията. Добре е ако има зад гърба си опит, който повече или по-малко позволява логично да се построи схема на избор не само на конкретна примамка, но и на нейния цвят и размер. А какво да прави неопитния риболовец? На водоемите често може да се види как такъв рибар хвърля ли хвърля своята примамка в съвсем неподходящи условия. Той старателно се опитва да заметне по-далеко, използвайки въдицата като прашка а после изящно завърта своята макара изплашвайки с резките си движения не само рибата а и почиващите си на брега … патици!
Тази статия е първата от цикъла публикации, които ще дадат подход към проблема и на начинаещите и на по-неопитните спинингисти. Ще се постараем да дадем насоки и логика на правилното разбиране на условията на риболов и подбора на така наречените метални примамки. Ще започнем с въртящите блесни.
Въртящи блесни
За начало да си припомним от какво се състои добрата, работеща въртяща блесна. За това е подходящо подробното описание с примери на блесни от Pontoon21.
Сега знаете, че въртящата блесна е сложен продукт, към който е необходим премислен подход. Първоначалният избор на нашата въртележка ще зависи от това, дали ловим в течение или в спокойна вода. Тук първо трябва да се обърне внимание на формата на листото.
За водоеми без течение е по-добре да се избере листо с по-закръглена форма, както е в блесните Synchrony или BSC (Ball Concept Spinner). Такава форма на листото в задграничната литература често се нарича френска (French type).
Добре се вижда, че и в двете блесни има еднакво по форма листо, но утежнението е различно. При Synchrony това е класическо утежнение, а при Ball Concept утежнението е набор от сачми1.
Synchrony и Ball Concept се произвеждат в няколко размера: от #0 до #5 и естествено теглото на тези въртележки също е различно. Колкото е по-голям номера, толкова блесната е по-тежка.
За водоеми с течение трябва да се избира блесна с по-издължено листо. При Pontoon21 такава блесна е Trait. На американския континент такова листо имат Swing type2. Trait има 7 размера, от #00 до #5. И тук също се запазва зависимостта между размера и теглото на примамката.
1 Защо се използват различни утежнения ще напишем по-подробно в следващите части.
2 Различават листото Willow Leaf (върбово листо). То има по-остри предна и задни части от листото Swing.
Защо избора на блесна, в зависимост от течението, зависи от формата на листото?
Всичко е в това, че листата с различна форма имат различен ъгъл на въртене спрямо остта на въртележката. Така или иначе има много фактори, които влияят на този ъгъл: формата на листото, дълбочината на щампата, дебелината на метала, теглото и формата на утежнението и още много и много, които са като цяло скучни и безинтересни за риболовеца практик.
Именно от ъгъла на въртене на листото зависи как ще работи вашата блесна в стояща вода или в течение. Разбираемо е, че колкото е по-голям ъгълът, толкова е по-голямо съпротивлението на блесната (това съпротивление се чувства, като се върти дръжката на макарата). Освен това, колкото е по-голям ъгъла на работа на листото, толкова е по-голяма подемната сила. Това означава, че такава примамка при риболов на течение (при водене срещу него) ще дойде много близко до повърхността, намирайки се далеко от предполагаемите места за засада на хищника.
При такова водене въртележката, и особено големите, има много голям челно съпротивление. Това съпротивление се предава на такъма (въдица, макара). Като резултат риболовът става нерезултатен и некомфортен, като в допълнение се изключва възможността за маневриране с примамката.
Но всичко се променя, ако използваме по-тясно листо. Неговият работен ъгъл е по-малък, което значи, че съпротивлението също е по-малко. Блесната върви по-дълбоко, защото подемната сила също е намаляла. Тук се появява възможността да управляваме примамката. Променяйки скоростта на водене и положението на спининговата въдица, блесната може да се води и под повърхността, и в по-дълбоки води или по дъното. Забравихте ли за подемната сила? Колкото е по-малка скоростта на въртене на листото, толкова е по-малка и подемната сила. Това означава, че колкото по-бавно въртим дръжката на макарата, толкова по-дълбоко слиза нашата примамка. Ако блесната в течение върви по-ниско, значи ще бъде по-близко до потенциалната засада на хищника. В течението рибата много пресметливо използва силите си. На първо място трябва да се задържа в потока на водата. На второ да има възможност не само да види преминаващата храна, но и да успее да я атакува и хване, като загубва най-малко сила. Ето защо се случва така, че примамката минава над рибата или покрай нея, тя я вижда прекрасно, но въобще не реагира (такива наблюдения най-добре се получават в прозрачни и недълбоки реки, когато целият подводен свят е като на длан).
Всичко се променя когато подберем дори и точно същата примамка, но с друг хоризонт на проводка! Дори и разликата от няколко сантиметра кардинално влияе на цялата картина.
Как правилно да изберем въртяща блесна?
За начало трябва да си изясним има ли течение и каква е приблизително дълбочината на предполагаемото място за риболов. Тръгвайки от тези данни се избира типа на примамката, т.е. в нашия случай се избира форма на листото, размера и масата на блесната. Помним, че колкото е по-голям номера на блесната, толкова тя е по-тежка. Прекалено тежката блесна ще оре по дъното и затова ще се върти лошо. В такъв случай трябва да се смени с по-малък размер. Понякога е достатъчно да се смени размера с един, понякога дори и с два номера.
Да вземем на пример пясъчен бряг. Много рибари знаят такива места. Дъното бавно се снижава. Дълбочината рядко е по-голяма от два метра и половина. Водата е прозрачна и водоемът е без течение. Слънчево, прекрасно утро. Предполагаемия улов е костур, и ако провърви неголяма щука. Да се търси щука през цялото време няма смисъл, докато да се полови костур е напълно във възможностите дори и на начинаещия спинингист. Големите, тежки блесни да речем Synchrony #4 или BCS #4 ще заорават по дъното. Да, и за костур те са големи. Като цяло, крайбрежният костур не е така голям и Synchrony #4 или BCS #4 ще бъдат прекалени. Но ето, че Synchrony #3, BCS #3 ще се окажат подходящи. Възможно е печеливша да е дори и двойката (#2). Не се притеснявайте за щуката. Ако щуката дойде до брега за да провери с какво толкова интересно се занимават костурите, с огромно удоволствие ще хапне и „четворка“, и „тройка“, и „двойка“. Но за костура голямата блесна може да бъде не по зъбите.
Ето още един пример. Средна река, течение, водата е мътна, основната дълбочина в района е от метър до три. Облачно. Предполагаем улов – костур, щука, възможни са распер и кефал. Редки са малки бели риби. Тук най-подходяща ще е блесната Trait. В зависимост от силата на течението можем да използваме и „единица“, и „двойка“. Първата ще ни позволи да обловим крайбрежната зона, втората максимално далечния участък. Всичко зависи от силата на течението, но точно тези два размера Trait ще бъдат „магическата пръчка“. Изборът на Trait е по-очевиден, ако отчетем подемната сила на течението.
Най-добре е да се почне с Trait първи номер, като се облови най-вече крайбрежната зона. При ваденето на риба, клъвнала на голяма дистанция рискуваме да изплашим хищниците, които дебнат край брега. Затова винаги трябва да се започва риболова с облавяне на крайбрежната зона. Няма значение дали е река, езеро или язовир без течение. Главното е правилно начало на риболова.
И така повтаряме. Примамката е избрана оптимално, ако със своята игра привлича рибата. Необходимо е да се изберат подходящи за даденото място размер и тегло на блесната. Това означава, че листото се върти добре, а теглото позволява воденето по самото дъно, по средата и дори по повърхността, като променяме само скоростта на въртене на дръжката и положението на въдицата спрямо блесната. На пръв поглед всичко изглежда сложно. Всъщност, не може да бъде по-лесно.
В следващата част ще поговорим за цветовете на примамките и техния правилен избор.
Алексей Вьюнов
Оригиналът на руски можете да прочетете в сайта на Moscanella.
Александър казва
Здравейте,
много полезна и интересна статия! Няма ли да излиза вече втора част ?