В предишната публикация разгледахме примамките, които са подходящи за улов на някои от дънните видове риба, които се срещат по нашето Черноморие. В тази ще продължим темата с видовете, които могат да се уловят в средните слоеве на водния стълб.
Изкуствени примамки за риболов на зарган
Риболовът на зарган по морето е нещо като религия. Когато се появят първите пасажи, по горещите точки за уловът им, става истинска манифестация още от тъмна доба. През изминалия сезон, поради липсата на блатен червей, много от запалените риболовци, които до този момент не бяха поглеждали към изкуствена стръв, започнаха да търсят алтернативи на любимият си червей.
Разбира се, пазарът предлага и изкуствени имитации на тази стръв, които са изключително успешни за риболов и на други морски хищници. Най-популярните имитации са на Marukyu с моделът Isome, както и Berkley с техният Sandworm. И двете примамки се продават в найлонови пликове, които са пълни със силно ароматизирана течност, и е хубаво да се съхраняват така.
Много дребни силиконови червеи от типа на Tetra Works Chop, монтирани на сафридски джиг глави също биха предизвикали интереса на зарганите, но вероятно ще имате повече гелета отколкото реализирани риби. Човката на зарганите е доста твърда и тясна, и успешната засечка е доста трудна, когато се лови на този монтаж.
Друг тип подходяща примамка за заргани са металните джигове (пилкерите). Джиговете в своята същност имат различни разновидности – утежнени отпред, утежнени отзад, както и такива които са по-тежки в средата. Различното утежнение придава различна игра във водата, но това не е от такова значение при риболовът на зарган поради спецификата на проводката.
Това, което е от по-голямо значение е размерът на самите примамки. В своята същност ЛРФ риболовът предполага използването на примамки до около 7 грама, които трябва да са съобразени и с теста по примамки на въдицата, с която ловите. Серията TetraJig на Tetra Works е изключително подходяща за риболов на масовият Черноморски зарган, особено в размерите от 1 до 7 грама. Това, което е важно да се знае за тези примамки е, че в размер 1 грам пилкерите са фабрично оборудвани само с асист кука, което може да увеличи гелетата, но няма да намали интригата от риболова.
Разбира се, на пазарът има и изключително много други варианти на дребни метални джигове за зарган. Като подходящи разцветки на пилкери съм забелязал, че холограмните цветове, които проблясват във водата носят по-голям успех от матираните цветове.
Мит е, че за риболовът на зарган трябва тройната кука да се върже на повод след самият пилкер. Да, когато куката е монтирана така успеваемостта при ваденето на рибата е по-голяма, но този метод до голяма степен граничи с риболов на търмък. А както вече споменахме в предходната публикация целта на лайт рок фишингът не е количеството извадена риба, а самото преживяване. Така че монтирането на тройка на допълнителен повод не е необходимо, ако целите единствено да си прекарате добре. За да се минимизират гелетата със стандартно монтирана тройка, могат да се ползват по-дребни пилкери или такива с по-издължена и плоска форма, които ще са по-лесна хапка за рибите.
Изкуствени примамки за риболов на Сафрид, Хариб и Карагьоз (Ajing риболов)
Риболовът на тези видове риба се различава в своята същност от микроджига на дънни риби като попчетата, тъй като рибите се търсят над дъното или в средният и повърхностен слой на водата. За целта е нужно такъмът да е изключително добре балансиран и чувствителен, и линията да е достатъчно тънка, за да може да се преодоляват природните условия с леки тежести около грам или по-малки.
Подходящи са всякакви червеоподобни силикони с издължена форма. Украинците казват, че когато има сафрид, той кълве на всичко. Това е така, стига рибата да може да налапа примамката, която и подавате. В нашето море масовите сафриди предпочитат силикони от 1” до към 2.2”.
Силикони, с които може да се лови сафрид са всички от сериите Pipin, Chop и Burny на Tetra Works, а също и с най-малките размери от серията Dagger на Fanatik. Монтирани на сафридски глави, те стоят изпънати във водата и се стрелкат апетитно с всяко придърпване. На Българският пазар се продават и примамки от други марки, като Reins, Jackall, Shimano, Magbite, Fish Arrow и много други, които също са ефективни.
Най-малките размери от серията метални джигове TetraJig, както и малки миноу воблери също дават резултат в риболовът на сафрид. Те са изключително подходящи и за риболов на хариб и карагьоз.
Важно е да се отбележи, че с всички сафридски монтажи със силикони могат да се ловят както хариб и карагьоз, така и други видове като меджид, чернокоп и морски врани. През изминалият сезон Даниел успя да улови сафрид с размер почти 25 см, а по-късно същата вечер улови и една атерина на същият силикон.
По мои наблюдения, в Ajing риболова е по-добре да се залага на по-светли, до прозрачни цветове, въпреки че в много чужди публикации могат да се видят уловени риби и на наситени ярки цветове. Аз лично съм имал успех на прозрачни силикони с брокат, бели матирани цветове, Pink flakes и Lemon cider на Tetra Works също са ми фаворити.
Относно цветовете за улов на хариб и карагьоз, след риболовците по Черноморския бряг е публична тайна, че рибите имат предпочитание към лилави и розови чепарета и примамки. Аз бих добавил и цветове като Zebra Glow, Pink Gold Zebra Glow от моделът на TetraJig.
Лайт рок фишинг риболовът е риболов, в който може да се очаква всичко. И е необходимо човек да анализира условията и ситуацията постоянно, а понякога да бъде и креативен в монтажите и използваните примамки, за да предизвика рибите. Имайте предвид, че изброените риби в тази и предходната публикация, не са единствените, които могат да се ловят целенасочено с изкуствени примамки и изненади винаги са възможни. Освен споменатите видове, можете да хванете също и писия, илария и други кефалови, ватос, барбун, морска врана, чернокоп, атерина, а също и калкан. И това е част от чарът на лайт рок фишинг риболова – че не знаеш кой те атакува от другия край на линията
Както казват сингапурските ЛРФъри “Expect the unexpected! (Очаквай неочакваното!)”.
Евгения казва
Здравейте! Благодаря за изчерпателната статия! Може ли да ми пишете, от къде да закупя комплект за аджинг?
Веселин Борисов казва
Здравейте. Благодаря за оценката. Не съм сигурен какво визирате под комплект за аджинг, дали въдица и макара, или комплект примамки, но може да поръчате комплект примамки за начинаещи от тук – https://www.vuk.bg/tetra-works-entry-set-aji.