С популяризирането на ajing риболова (риболов на сафрид на силикони) у нас, все повече колеги искат да се докоснат до магията му и търсят подходящи такъми за тази цел. Повечето стартират в тази дисциплина с въдици и макари, които вече имат, и това е напълно нормално и разбираемо. Но има една част, които решават да скочат в непознатото като си закупят специализирана въдица за целта.
В този материал ще се опитам да внеса малко яснота за ajing въдиците. Защо има такива с по-меки бланки и такива с по-твърди? Както и каква е подходящата дължина и тест по примамки за подобна въдица за риболов в Черно море (а и не само)?
Подходяща дължина за въдица за ajing
Изборът на дължина за въдица за ajing е нещо много просто, и зависи изцяло от местата, на които най-често ще ловите. Повечето реномирани производители се придържат към правенето на пръчки с дължина между 1.50м до към 2м. Но в продуктовите листи на някои по-масови и бюджетни марки се намират и варианти с дължина до около 2.20м.
Масовите места, на които се практикува ajing риболов у нас са пристанища, вълноломи и буни. Там достъпът до водата е лесен и обикновено риболовецът е позициониран удобно и близо до нея. Изхождайки от това, на такива места можете спокойно да ловите с въдици от 1.50 до 2 метра.
Ако смятате, обаче, да практикувате ajing основно от по-диви скалисти места, където често да Ви се налага да се позиционирате на по-високо или пък по-далеч от водата, може да е по-удачно да заложите на по-дълга въдица от порядъка на 2-2.20м. Такива места не са много по нашето крайбрежие, но там често пъти риболовът е много атрактивен и много продуктивен.
Тест по примамки на въдица за ajing
Изборът на тест по примамки (за мен) е лесен. Всяка специализирана ajing въдица с тест по примамки до 5-7 грама е перфектна за този риболов. Колкото по-малка е горната граница на теста, обаче, толкова по-голямо ще е удоволствието от риболова. Също така, по-ниската горна граница на теста, ще Ви даде и по-добър комфорт при работа с много малки грамажи (<1грам).
Акция на въдицата за ajing
Булшинството от специализираните въдици за аджинг (ajing) риболов са с fast (бърза) или extrafast (свръхбърза) акция. Интересното обаче е, че някои модели се усещат значително по-твърди (колести) от други. Всъщност, много често един и същи производител пуска няколко модела въдици от една серия с еднакви работни характеристики, но с бланки изработени от карбон с различна плътност, плътни върхове с различна дължина и твърдост, съответно и целите бланки са с различна еластичност.
Пример за това са моделите React 50 и React 55 от серията Tetra Works на DUO. 50-ятката е твърда, зла, дори колеста. Изработена е от 40Т карбон и само жилото (върха), което е дълго 26см, е от карбон 24Т. React 55, от друга страна, е много жива и пъргава въдица, с еластична бланка. При нея отново долната снадка е от карбон 40Т, но цялата горна е от 24Т карбон. Също така и жилото е по-дълго (30см). Каква е идеята на производителя?
Двата модела имат абсолютно еднакви сухи работни характеристики – и двете са с тест до 1 грам, и двете са екстра фаст, и двете са с плътен връх с дебелина 0.6мм, и двете замятат леки глави с еднакви примамки еднакво добре. Разликата е в карбона, който е използван за горните снадки, дължината на жилата им, и общата дължина (React 55 е с 16см по-дълъг от React 50). Всичко това създава коренно различно усещане за двете въдици и коренно различно поведение при реален риболов.
По-еластичните (или меки) аджинг въдици обикновено се препоръчват за използване в пристанища, малки заливи или други по-затворени места, в спокойно време (без или с лек вятър), без вълни (или със слабо вълнение), със сравнително слабо или никакво течение. По-твърдите (колести) са за риболов в открити пространства, където нямате прикритие от вятъра и където често трябва да се нагаждате към силно странично течение.
При риболов в спокойно време в пристанище, да речем, еластичната бланка сработва чудесно. Презентацията и анимацията на примамката са максимално фини и естествени, контролът над примамката е перфектен, усещането за кълване и засечката също. Ако опитате да ловите, обаче, с подобна въдица на открито място с течение, меката бланка поддава под напора на течението и вятъра, и се огъва, съответно се губи усещането за контрол и кълване частично или почти напълно. Не само това, но и засечката на рибките няма да бъде толкова ефективна и вероятно ще имате много откачания.
“Колестите” аджингови въдици, от друга страна, Ви предоставят абсолютен контрол и усет за примамката и кълването, както и пълноценна засечка във всякакви ситуации. В спокойно време, обаче, в “затворено риболовно поле”, твърдостта на бланката малко “убива” удоволствието от борбата с рибата, заради усещането за повече мощ, а понякога може и да провали най-фината анимация и естествената презентация на много леки примамки.
Плътен или кух връх?
Въпреки, че този въпрос често поражда полемики и се превръща в “ябълка на раздора”, защото повечето колеги разсъждават над него чисто субективно, смятам че трябва да му се обърне сериозно внимание. Кухият връх, със своята репутация на “универсален”, много пъти бива предпочитан от начинаещи, че и от по-опитни риболовци. В Ajing риболова, обаче, не търсим универсалност, а специализираност.
Когато става дума за възможно най-естествена презентация и акуратна анимация на малки силиконови примамки с много леки глави, “жилото” е за предпочитане. Първо защото плътните върхове са много по-фини, с много малък диаметър, и чувствителността и усещането за контакт с примамката са много по-добри. И второ, защото с по-финия връх може да се направи вече споменатата акуратна и фина анимация. И не ме разбирайте погрешно. И с въдица с кух връх може да се лови много успешно, но плътният идва с повече предимства, конкретно за Ajing-а.
Надявам се написаното по-горе да Ви бъде от полза и да направи изборът на специализирана въдица за ajing по-лесен. Съветът ми е да не се подвеждате от субективното усещане за въдиците на „сухо“ тръскане, а предварително да помислите на какви места основно ще ловите (открити или по-затворени), и дали обичате да ловите в силен вятър и лека вълна. Не бързайте да се отказвате и от определен модел въдица само след един-два риболова, ами я изтествайте в различни условия, за да усетите предимствата ѝ и недостатъците (ако има такива).
Забележка: Всички изводи в тази статия са базирани на информация от различни японски производители на специализирани продукти за ajing (DUO International, Tict, Thirty34Four), както и от лични впечатления и натрупан опит в реална риболовна обстановка. Не претендирам за ичерпателност и вероятно има още много какво да се добави по темата. Чувствайте се свободни да допълвате материала със собствените си впечатления и опит в коментарите.
Ако желаете да научите още за Ajing-а, можете да прочетете и „Какво е Ajing риболов и какви са неговите особености?„, „Критерии за избор на макара за Ajing“ както и „Джиг глави за Ajing риболов – какво трябва да знаем?„.
Вашият коментар