Бяха изминали няколко месеца от посещението ми в град Варна и по стечения на обстоятелствата се преместих да живея в него. Дойдох в края на Юни и много скоро започна голямото проучване на морето. Въпреки скромния опит, който придобих по време на пролетната си LRF (Light Rock Fishing) ваканция, морето все още криеше много от свойте тайни.
Риболовни излети в началото на Юли
От няколко дни вече бях постоянен жител на Варна и крайно време беше да отида за риба. За целта реших да направя един сутрешен риболов на 1 Юли. Тогава по традиция се посрещат първите слънчеви лъчи на морския бряг. За много хора това е култ , но за мен е поредния сутрешен излет , в който имах възможност да наблюдавам изгрева над морския хоризонт .
В този ден обиколих доста места, но нямах никакъв успех. По информация от рибар в един риболовен магазин разбрах, че се хващал карагьоз на чепаре. Тогава прецених, че ще ми трябва такъма с акция до 30 грама, с който бих могъл да водя правилно чепаре. На теория имах всичко необходимо за успешния риболов, но в практиката нещата стоят по различен начин. Може би основната причина да не уловя риби беше, че нямах нужния опит с чепаре. Мислех да се отказвам, но реших да пробвам със силикон за попчета. Сложих една ларва на марката Fanatik с размер 2.0 инча. Направих няколко хвърляния и успях да хвана едно попче, с което сложих край на риболовния си излет.
LRF излети в края на лятото
Измина едно дълго лято, в което нямах много свободно време. Въпреки това успях да направя няколко излета, но със слаб резултат. Липсата на успех се дължеше на редица фактори. Един от тях беше грубия такъм, който се оказа твърде не подходящ за рибите, който търсех. А другия беше бурното море. За мое щастие не след дълго успях да си събера лайт (фин) такъма, с който лових през пролетната LRF ваканция. Това ми даде повод да направя един риболов в късния следобед. За целта проверих прогнозата за времето и видях, че има подходящи условия. Преди да тръгна към вълнолома се чух с Веселин Борисов и той сподели, че също смята да ходи. След няколко часа вече бяхме на уговореното място и започнахме да се надлъгваме с морските твари. Слънцето започна бавно да се спуска към хоризонта и не остана много време за ловене.
След като направих няколко фотографии на залеза сложих малко по-тежка чебурашка, за да хвърля на по-голяма дистанция. Мястото, където ловяхме беше сравнително чисто и позволи проводката с тежест около 8 грама. Този малък експеримент ми донесе успех като извадих един приличен лихнус.
След улавянето на няколко такива риби, риболова постепенно спря. С Веско упорствахме още малко, но без успех и решихме да прекратим опитите за риболов. Въпреки краткия риболов успяхме да си извадим ценен извод, че попчето се влияе от светлината.
Риболов в началото на есента
Изминаха още няколко седмици от съвместния риболов с Веско, в които не бях ходил на вълнолома. Направих една бърза проверка на прогнозата за времето и привечер бях на вълнолома. В начало пробвах от вътрешната страна на морската гара, но без резултат. След това се преместих от външната страна на вълнолома. Там морето беше спокойно и застанах на едно от местата, където съм хващал риби в началото на лятото. Започнах да търся рибите със силикон, на който имах успех през пролетната LRF ваканция и не след дълго улових първите попчета.
След като извадих няколко риби, кълванетата намаляха. Смених мястото и отново започнах да хващам периодично риби, но след като се стъмни всичко приключи. Или поне аз така си мислех.
Нощен LRF риболов на попчета
Вървейки по алеята, видях няколко възрастни рибари да ловят пред лампите на вълнолома. Реших да спра, за да ги погледам и хвърля два пъти. Първо хвърляне и малко след като падна примамката на дъното, усетих кълване. Последва кратка борба, в която победител бях аз. Това беше първото попче, което хващам по тъмно с такъм за LRF.
След улова на тази риба се амбицирах и останах да ловя. За моя изненада активността на рибите се оказа доста добра. Този успех за пореден път ми затвърди теорията, че попчето се влияе от светлината. Хубавото е, че в този участък на вълнолома има добро осветление, което събира дребните ракообразни и рибки. Много често на този осветен участък застават риболовци с чепарета, които улавят тези рибки.
Първите есенни сафриди
В същата вечер видях как няколко пъти се вади сафрид на чепаре. Това пробуди интерес към улавянето на тази риба. От няколко LRF филма на японци видях, че с голям успех ги ловят на силикони и малки воблери. За мое щастие преди време един приятел ми подари силикони DUO Tetra Works, моделите Pipin, Burny и Chop. Тези силикони са разработвани за ловене на сафрид. Без да се чудя излишно реших да сложа едно Chop-че на един грам чебурашка с подходяща кука за микро джиг. Направих няколко проводки като имитирах японците, които бях гледал да ловят с такива примамки и успях да хвана първия си сафрид.
След улавянето на тази риба нямах повече слука за вечерта, но въпреки това бях доволен от постижението си, а емоцията от улавянето на този сафрид ме запали още повече по този вид морски риболов и ми остави тема за размисъл.
Следва продължение …
Вашият коментар