Бялата риба (Sander lucioperca) е най-големият представител на семейство костурови в България. Разпространена е както във водоеми с течаща вода, така и в язовири. Желан обект за риболов от множество спинингисти заради тръпката, която предоставя, широкото си разпространение, а също и заради вкусовите си качества.
Преди да преминем към подробното разглеждане на риболова на бяла риба на спининг, трябва да отбележим, че размножителният период на този хищник, съответно и забраната му за риболов всяка година трае от около 15 март до около 15 май.
Такъми за бяла риба – въдица, макара, влакно
Цялостният такъм (въдица, макара и влакно) трябва да бъде съобразен с примамките и тежестите, които ще се ползват, а те се съобразяват с водоема и дълбочината, на която ще се лови.
Въдица за бяла риба
Подходящите типове въдици за риболов на бяла риба са тези с fast (бърза) и extra fast (свръх бърза) акция, като и в двата случая е желателно бланката да е сравнително твърда, за да си подсигурите хубава засечка в костеливата уста на хищника. Extra fast въдиците са подходящи за риболов на джиг, тъй като в масовият случай са значително стегнати, върхът се връща много бързо в работна позиция и предава по-бързо информацията от другия край на линията. Стават за работа и с някои типове твърди примамки. Fast акцията е по-универсална, и с нея може да се лови както на джиг, така и с всякакви видове твърди примамки, включително и да се туичват воблери, когато това е необходимо.
В съвременното производство на въдици се намират и модели с така нареченият “сложен” строй. Какво ще рече това? Това ще рече, че тези въдици имат свръх бърза акция и върхът се връща в работна позиция много бързо, но бланката е достатъчно еластична, за да анимира добре и миноу воблери и да обира тласъците на рибите.
След като изяснихме подходящите акции на въдиците за бяла риба, трябва да упоменем и подходящия тест по примамки. Това, както вече споменахме, зависи от големината и теглото на примамките, които ще се ползват, водоемът, на който ще се лови (дълбочина, течение), както и дали ще ловите от брега или от лодка.
В повечето случаи, въдица с ML (medium light) или M (medium) мощност би Ви свършила перфектна работа за риболов със силикони до около 4-4.5” и воблери до около 7-9см, но ако сте решили да търсите трофейни бели риби със силикони по 5-6” и повече, ще Ви е нужна въдица с MH или H мощност. За да конкретизираме още малко, за примамки до около 3” можете да използвате медиум лайт въдица с тест до около 15-18 грама. За силикони между 3 и 4.5”-5” – въдица с тест до около 25-28 грама. За по-големи 5-6” – въдица с горен тест между 35 и 46 грама, и за такива над 6” – още по-силова въдица.
Ако сте решили да ловите бяла риба с воблери, можете спокойно да покриете примамки между 7 и 9 см с медиум лайт въдица с горен тест до около 18 грама.
Разбира се, тези граници са ориентировъчни и риболовецът трябва винаги да е наясно с теглото на примамките, които ползва, защото при различни производители, един и същ тип силикон (например шад), в един и същи размер, тежи различно.
Макара за риболов на бяла риба
Макарата за риболов на бяла риба трябва също да се съобрази с големината и теглото на примамките, които ще ползвате. В общия случай, макара с размер 2500-3000 по Shimano или Daiwa би Ви свършила перфектна работа, но ако планирате да ловите с големи силикони над 5” и глави от порядъка на 15-20 грама и повече е желателно да се насочите към по-голяма и мощна макара в размер 4000.
При риболов с воблери също е хубаво да съобразите големината и мощността на макарата с теглото на примамките си, както и със съпротивлението, което създават във водата. Един обикновен плиткогазещ миноу воблер с размер 7-9см не създава голямо съпротивление, но ако използвате тежки кранкове в течение е хубаво да се подсигурите с по-мощна макара, например размер 4000.
Влакно за риболов на бяла риба
При риболов на бяла риба, особено на джиг, чувствителността на целия такъм е от особена важност. Затова е силно препоръчително риболовецът да се оборудва с основна линия от плетено влакно.
Освен повишената чувствителност и здравина, то дава още едно предимство. Поради минималната си разтегливност засечката на рибата с плетено влакно е много по-успешна и сигурна.
Обикновено при риболов на бяла риба се използва влакно с PE индекс 0.6, 0.8 или 1, но в определени ситуации може да се заложи и на по-дебело. Ако използвате по-дебел брейд, обаче, трябва да приемете, че презапасяването със здравина ще е за сметка на дистанцията при кастинг. Т.е., колкото по-дебело е влакното, толкова по-малка ще е дистанцията, която ще постигате.
Също така, дебелината на основната линия и на повода влияят и на скоростта на пропадане на примамката. Колкото по-дебели са те, толкова пропадането е по-бавно.
Друго много важно нещо, което трябва всеки риболовец да вземе предвид при избора на брейд, е да съобрази издръжливостта на брейда с оказания тест по влакно на въдицата, която използва. Ако по някаква причина изберете по-издръжливо влакно от това, което пише на въдицата Ви, рискувате да повредите въдицата при борба с по-голяма риба и неправилно настроен аванс на макарата.
Риболов на бяла риба на воблери
Риболовът на бяла риба на воблери, както и на други примамки, до голяма степен зависи от хранителните навици на хищника. А хранителните навици на този хищник зависят от релефа в конкретния водоем, на който сте, както и от поведението на хранителната му база. В повечето водоеми в България бялата риба има много точни заходи и поведение на хранене, които са свързани и с осветеността. В зависимост от сезоните и дължината на деня, бялата риба се доближава до брега за активен лов или излиза от леговището си в по-плитки участъци навътре във водоема, в часовете около смрачаване и след тях, и на развиделяване и малко преди това, разчитайки на доброто си зрение в тъмното. Това е и времето, когато можем активно да я провокираме с воблери.
Разбира се, това не е точно правило, и има водоеми, в които заходите може да са по друго време от денонощието, включително и по обяд. Затова риболовецът трябва да е много добре запознат с водоема, неговият релеф и хранителните навици на този интересен хищник.
Какви са най-подходящите воблери за бяла риба?
Воблерите за бяла риба могат да бъдат различни типове (миноу, кранк, шад, вайб, и т.н.), които наподобяват хранителните ѝ обекти в съответния водоем, в който я ловим. Като технически характеристики, всеки воблер с размер между 5 и 12 см, може да провокира хищника да го атакува, но златната среда си остават примамки с размер между 7 и 9см.
Друго важно, което трябва да отбележим е, че през топлите месеци, когато дребната риба е в изобилие, белите риби се ловят по-успешно на по-малки воблери. А през студените месеци работят и по-големи примамки.
Каква трябва да е проводката?
Бялата риба е хищник, който дебне от засада и гони плячката си на сравнително къси разстояния. Имайки предвид тези две особености на храненето, трябва да съобразим проводката си с течението (ако има такова) и релефа, и да облавяме мястото с нормално темпо на проводката, преминавайки близо до потенциални укрития и места подходящи за засада.
Също така, проводката зависи много и от типа воблер, който се използва, и дали той е подходящ за мястото, на което се намирате. Защото за всеки тип примамка си има време и място. Например, с воблер тип вайб можете да работите с равномерна проводка, стъпаловидна или типично джигова проводка, или ако сте в лодка да „помпите“ с него вертикално. Този тип воблери провокират успешно както пасивни, така и активни риби, но трябва много добре да познавате мястото, на което сте, поведението на рибите в конкретния сезон, както и работата на самия воблер.
Риболов на бяла риба на силикони
След преминаването на сутрешните и вечерните заходи на бялата риба в зоните и за хранене, тя се оттегля в обичайното си местообитание в дълбочина, където може да бъде провокирана или с дълбокогазещи воблери, или със силикони.
Силиконите за бяла риба могат да бъдат с най-различни размери от 2” до 7” (че и повече), като атаки на риби успешно се провокират както с класически шадове и туистери, така и с пасивни примамки от типа слъг (червей) или различни модели ларви. Монтажите на силиконовите примамки също могат да бъдат различни, но затова можете да прочетете повече в статията на Христо Мурджеев „Монтажи при риболов със силиконови примамки“.
Проводка на силиконови примамки за бяла риба
Проводките на силиконови примамки при риболов на бяла риба варират доста в зависимост от това, дали ползвате активни или пасивни силикони. Шадовете и туистерите, които имат активна опашна част, могат да бъдат водени с така наречените руска и американска проводка. При руската проводка се правят един-два оборота с макарата, при които примамката се отлепя от дъното и след това се оставя отново да потъне. При това движение опашната част на силикона издава вибрации, които привличат вниманието на хищника. Американската проводка е същата като руската, с тази разлика, че при нея при повдигането се използва и въдицата.
Друг успешен начин за използване на активни примамки е бавната равномерна проводка близо до дъното или в друг желан воден слой. Всички активни силикони имат ясно изразена игра на опашната част при тази проводка, а някои модели като GAD Footsie и Realis Versa Shad 3, например, имат и странична rolling (въртелива) игра. Вероятно сами се досещате, че понякога видовете проводки на активните силикони могат да бъдат комбинирани.
При пасивните примамки нещата стоят малко по-различно. Въпреки, че често пъти и с тях се провокират атаки с гореспоменатите руска и американска проводка, повечето червейо и ларвоподобни силикони изискват активна анимация от страна на риболовеца. Затова, когато примамката се придъни, линията се изпъва и риболовецът трябва активно да претръска върха на въдицата в комбинация с обиране на няколко оборота с макарата, за да разклати опашната част на силикона и да му предаде игра. Много често, атаки на риби биват провокирани и с провлачване по самото дъно.
Важна ли е паузата по време на проводка
Да, важна е! При риболов със силикони, в зависимост от сезона и температурата на водата, риболовецът трябва да прави различни по продължителност паузи между отделните повдигания на силикона от дъното. В топлите месеци, когато рибата е по-активна, тези паузи могат да бъдат по-кратки по 2-3 секунди, но през студените зимни дни, когато температурата на водата падне, а с нея намалее и активното движение на рибите, продължителността на паузата може да достигне и до 7-10 и повече секунди.
Други успешни примамки за бяла риба
Освен със силикони и воблери, бяла риба може да се лови успешно и с различни типове блесни, клатушки, цикади, кастмастери, а също така и с мандули и поролонови примамки. Разбира се, проводката и скоростта на водене на примамките трябва да се съобрази с активността на хищника и всички други условия във водоема и конкретния сезон – ниво на водата, течение (ако има), температура на водата, и т.н.
Независимо какъв метод и примамки използваме за риболов на бяла риба, ние като риболовци трябва винаги да подхождаме с уважение към популацията на този красив и борбен хищник. За тази цел, трябва всеки да спазва закона и да не задържа маломерни риби или пък количества риба, които са над установената в закона норма. Бъдете съвестни и се грижете за природата, така както тя се грижи за нас.
Данаил Стоянов казва
Поздравления, ревюто на този вид риболов е полезен за начинаещите риболовци.
Веселин Борисов казва
Благодарим за оценката. Радваме се, че намирате публикацията за полезна. Със сигурност има какво още да се каже по темата и ще се опитаме занапред да добавим още информация за риболова на бяла риба в отделни публикации.