Щуката (Esox lucius) е един от най-желаните обекти за риболов. Хищническият ѝ нрав, свирепата осанка, атаките, които прави и борбата след тях, мотивират много риболовци да я преследват. Изключително мощна и борбена риба, която вдига адреналина до пълен предел и кара кръвта Ви да закипи.
В тази статия ще опитаме да Ви предоставим малко базова информация за риболова на щука на спининг, и по-конкретно какво е нужно като екипировка и базови познания, за да стартирате в това начинание. А в отделна публикация ще задълбаем допълнително и в някои особености на щукарския риболов в различните сезони.
Преди да пристъпим към естеството на статията, обаче, трябва да споменем, че и щуката като всички други риби е забранена за риболов по време на размножителния си период. Забраната за риболов на щука обикновено започва на 15 февруари и трае до 30 април. Съветваме Ви да оставите рибите на мира през този период, за да се увеличава тяхната популация. Отнасяйте се с уважение към уловените екземпляри и ги освобождавайте след улавяне, за да си гарантирате хубави риболовни спомени и за в бъдеще.
Такъми за риболов на щука
Щуката, също както и всички останали хищни риби, може да се таргетира както с такъми с UL и L мощност, така и със свръх мощни (extra heavy) такъми. Разбира се, ако искате да имате шанс за улов и евентуално преборване на трофей, е хубаво да заложите на силова въдица, макара, влакно, повод и подходящи примамки, с които да изкушите по-едър екземпляр. Правилната подготовка е малка, но много важна част в риболова на щука.
Има много ентусиасти, които тръгват за дребни щучки с лайт въдички, тънки влакна и дребни примамки, и в това няма нищо лошо. Но рядко се случва да се похвалят с трофейна риба. За тях обикновено остава само адреналина от борбата с дребосъците и често неприятното усещане от прегризан флуорокарбон.
Разбира се, и в другата крайност на свръх мощните такъми също има много капота и разочарования, но това е пътя, през който трябва да мине всеки щукар преди да натрупа достатъчно опит, за да улови мечтаната риба.
Спининг въдици за риболов на щука
Въдицата за щука, също както и при риболова на други хищници, се подбира според теглото на примамките, с които планираме да ловим, местата, на които ще ловим, както и според това, дали ще ловим от лодка или от брега. Мощността ѝ трябва да бъде правилно подбрана, а също и акцията, за да може да се придава правилната игра на примамките, с които смятате да ловите.
Практиката показва, че щука може да се лови с всякакви акции въдици, но най-голяма ефективност при засечка и борба с риба има с въдици с fast (бърза), extra fast (свръбърза) и специлизирани модели за риболов с джъркове с extra extra fast (свръх свръхбърза) акция. Каква е идеята да се избират пръчки за щука точно с тези акции?
Въдиците с бърза акция са изключително подходящи за риболов с клатушки и големи миноу воблери, както и с всички други типове примамки. Те са достатъчно еластични, за да се придаде правилна игра при туич на миноу воблери, и в същото време достатъчно твърди, за да пробият устата на щуката при засечка. Да, успешната засечка може да бъде проблем в този риболов, тъй като щуката има много твърда паст с няколко реда остри зъби.
Extra и extra extra fast въдиците са подходящи за риболов на джиг, риболов с кранкове, въртящи блесни, както и с големи джъркове. Големите примамки изискват по-силова и твърда въдица, за да им бъде придадена игра под водата, а и често имат голямо съпротивление. А риболовецът трябва да съобрази тяхното тегло с горният тест по примамки на пръчката си. Сериозните щукари използват кастингови пръчки окомплектовани с подходящи бейткаст макари, когато ловят с много тежки примамки (например над 40-50 грама).
Не са малко случаите, в които успешни и доказали се щукари ловят с regular fast (умерено бързи) въдици, но това са опитни риболовци с много стаж зад гърба си. Те са напълно наясно как и кога трябва да бъде засечена рибата при кълване, а умерено бързата и по-мека въдица успешно обира тласъците на мощните щуки.
Дотук не казахме нищо за подходящата дължина на въдиците за щука. Това е доста субективен фактор, който до някаква степен зависи от личните Ви предпочитания, но също така зависи и от това на какъв водоем ще ловите и дали ще ловите от брега или от лодка. Щуките най-често дебнат от засада в различни укрития, обрасли брегове с шавар, паднали дървета, клони или около някакъв релеф. В масовият брегови риболов, а и при този от лодка не Ви е нужна въдица по-дълга от 2.00м ~ 2.20м. НО, в редки ситуации при риболов от брега на много специфично място с растителност пред Вас, по-дълга пръчка, от порядъка на 2.40м или повече, би Ви помогнала да преборите рибата и да ѝ попречите да се набие в шавара пред Вас.
За да обобщим – подходящата въдица за щука е такава с дължина около 2.00 ~ 2.20м, с fast или extra fast акция, с мощност от medium (средна) нагоре (в зависимост от примамките), и с твърда бланка, за да бъдат засичани успешно рибите. По-мощните въдици (heavy и extra heavy) дават и още едно предимство – по-уверено вадене на рибите, когато се лови в течение или в силно обрасли места.
Макара за риболов на щука
Относно макарите за риболов на щука, ще си спестим частта с лайт риболов, за да не става прекалено дълъг материала. Само ще кажем, че за този риболов, дори и с лайт такъм, е хубаво да не падате под размер 2500 по съвременните обозначения на Shimano и Daiwa.
Та, да минем по същество. Сериозните риболовци на щука рядко използват макари под размер 4000, когато ловят със спининг такъм. С подобен размер макара, комфортно може да се работи с примамки до към 30-40 грама. От там нагоре е за предпочитане използването на кастингова макара с подходяща въдица.
Бейткаст макарите позволяват използването на по-дебели влакна, без това да влияе на кастинга. А, дебелото влакно е ключово в риболова на щука, ако трябва да напънете рибата и да я извадите от място със закачки. Също така, с този тип макари, презентацията на примамките е по-точна, и те се амортизират по-бавно при работа с много тежки примамки, отколкото спининговите макари. Теглото им също не е за пренебрегване. Спининг макара в размер 4000 тежи около 300 грама в най-добрия случай, а по-големите размери са още по-тежки. Докато един мултипликатор е в пъти по-лек и ще Ви предостави много предимства при риболов с тежки воблери, силикони и блесни.
Ако сте начинаещ, обаче, Ви съветваме да навлезете в щукарската мания със спининг такъм (макара и въдица) и стандартни примамки (блесни, клатушки, миноу воблери, кранкове и др.) до към 20-30 грама. С тях се борави значително по-лесно и ще са добър старт преди да решите да надградите към свръх свръх тежък риболов. В този ред на мисли, макара с размер 4000, с нормално предавателно число, ще Ви свърши перфектна работа за широк диапазон от примамки.
Влакно за риболов на щука
Изборът на влакно за риболов на щука на спининг не е нещо сложно. Нужно Ви е плетено влакно с PE индекс над #1 по японската номерация, в зависимост от мощността на въдицата Ви и указаният ѝ тест по влакно.
При риболов с extra extra heavy въдици и бейткаст макари (а и не само), можете да си позволите и оплетки с PE индекс #6, ако въдицата позволява. Това презапасяване със здравина във влакното може да Ви се стори крайно излишно, но при улов на трофейна щука в участък с много подводни закачки ще Ви помогне да преборите рибата по-бързо и сигурно. При трофейните риби това е ключово, ако искаме да ги освободим в добро здраве, особено ако са нагълтали примамката прекалено надълбоко. Да, риболовът с по-леки такъми носи по-голям адреналин и удоволствие, но като риболовци трябва да пазим и без друго рядко срещащите се трофейни щуки. Защото всяка освободена риба може да бъде уловена отново, когато е по-голяма, и да ни донесе още повече адреналин и удоволствие.
“Дебелите” плетени влакна имат и още едно предимство. При зацепване в закачка (клон, дърво или друго подводно препятствие), често пъти здравината на влакното е ключова за освобождаването на примамката.
Видове поводи за щука
Един от най-често задаваните въпроси от кандидат щукари е “Метален повод или флуорокарбон?”. Това донякъде е лично предпочитание, но практиката показва, че и различните типове метални поводи, и специализираните флуорокарбонови линии си имат своите предимства и недостатъци. Какви са те?
Флуорокарбон – Тук ще разгледаме специализирани поводи за Big Game, като RTB Big Game Fluorocarbon Leader и други влакна с подобно предназначение. Предимствата им са, че не се пресукват, гъвкави са, и не се къдрят, когато уловената риба започне да се върти като крокодил. Също така, остават една идея по-невидими под водата от металните поводи и с тях се придава по-естествена игра на примамките. Недостатъкът им е, че винаги има риск от прегризване от по-едра риба. Тук трябва да отбележим, че в скандинавието и други части на Европа, където има висока концентрация на трофейни риби, опитните щукари използват безпроблемно подобни линии, със сечение от 0.70мм до към 1мм, за поводи . Инцидентите не са изключени, обаче, но такива стават и с металните поводи.
Стоманени поводи – тук шансът от прегризване значително намалява. Много рядко щуката успява да прекъсне метален повод. Недостатъкът обаче е, че се пресукват, когато рибата започне да се върти като крокодил, а често и при използване на въртящи блесни. Не е изключено и чупене, или отваряне на карабинката, с която тези поводи често са оборудвани, затова избирайте внимателно. Друго, което може да се отчете донякъде като недостатък, но то важи за всички типове метални поводи, е че са значително по-забележими под водата от флуорокарбона. Това, обаче, не трябва да Ви притеснява толкова много, защото когато една примамка работи правилно, когато риболовецът успее да изкара най-доброто от нея като игра, рибите които са в обсег ще се заинтригуват повече от примамката, отколкото от това на какво е монтирана тя.
Волфрамови поводи – волфрамовите поводи имат същите недостатъци като тези на стоманените – пресукват се и (уж) са видими за рибите. Но сравнени със стоманените са значително по-меки и гъвкави. Съответно анимацията на примамките, когато са монтирани на тях е по-добра. И тук не са изключени инциденти с късане или прегризване на повод, както и с отворени или счупени карабинки, но риск винаги има и това е част от адреналина, който носи този риболов.
Титаниеви поводи – за разлика от стоманените и волфрамовите поводи, които в повечето случаи са оплетка от тънки нишки, титаниевите са направени от една нишка. И за разлика от тях са една идея по-твърди. Тук риск от прегризване на повода няма! Това са надеждни и здрави поводи. Видими са под водата (уж), и обикновено цената им е по-висока от тази на другите типове метални поводи.
Струни – на българския пазар все по-често се срещат класически поводи тип струна. Пример за такъв повод са струните на украинската марка Fanatik. Те са направени от една жилка и нямат карабинки и вирбели. В единия край се връзват директно за основната линия, а в другият се размотават, за да се наниже примамката, и отново се намотават. Всички поводи тип “струна” са много надеждни и здрави, и се ползват от много отдавна от множество руски състезатели и опитни риболовци. И тук видимостта може да се изтъкне като недостатък, но както вече споменахме, ако примамката бъде разиграна правилно, поводът ще е последното нещо, което ще забележи щуката.
Вероятно усещате неутралитета в текста по повод на това кои са най-добрите поводи при риболов на щука. И той не е случаен, защото „панацея“ няма! Всеки риболовец трябва сам да стигне до това, което работи най-добре и е най-практично за него. Нашата работа в тази статия е да Ви насочим към различните варианти на поводи, а изборът и отговорността, която го съпътства, ще са изцяло Ваши.
Инструменти за риболов на щука
Може да Ви се стори ненужно или пък странно, но специализираните инструменти са важна част от риболова на щука. От тях до голяма степен зависи безопасността на риболовеца при боравене с рибата, както и здравето на рибата. Силно препоръчително е, да не посягате с голи ръце към уловена риба, както и винаги да имате с Вас дълги клещи или кохер, кеп и скоба за отваряне на устата на щуката. Какви други инструменти е желателно да имате в инвентара си?
Инструмент за откачане на рибата от примамката. Вече го споменахме, но ще натъртим отново на него. Това може да бъде кохер (форцепс) или клещи с дълга човка, или пък инструмент тип “пистолет” (pistol). Често пъти щуката нагълтва дълбоко примамката, и е невъзможно да я откачите с къс кохер или обикновени клещи без да се нараните на зъбите ѝ. Подходящият дълъг инструмент пази не само Вас, но и самата риба.
Вторият инструмент е за отваряне на устата на щуката. Това е една метална скоба, с две сфери в края на рамената, които държат устата на рибата отворена, за да можете спокойно да бръкнете и да я освободите от примамката.
Кеп – носенето на кеп при риболов на щука е меко казано задължително. Трофейните екземпляри, а и по-дребните, могат да Ви наранят при вадене от водата с голи ръце, особено ако нямате опит. Рибите се извъртат, въртят се като крокодили и правят свещи над водата, и неусетно може и Вие да се окажете жертва на примамката си. При боравенето с кеп, трябва да знаете, че не е желателно да пускате рибата на твърда повърхност преди да сте я откачили от куката. В момента, в който я положите и тя ще започне да се върти като крокодил, и ще омотае и себе си, и куките в мрежата на кепа.
Кримп клещи и тръбички за кримпване – това не са задължителни аксесоари, но ако искате да си правите надеждни поводи сами, трябва да разполагате с такива.
Клещи резачки – тези също не са задължителни, но не е лошо да се запасите с такива за случаите, когато куките са в хрилете на рибата или инцидентно забити в ръката Ви. Има моменти, в които е по-добре да се среже жилото на куката, за да не се навреди на рибата, отколкото да дърпаме зверски при откачането и да я нараним. Същото важи и за кука в ръката, но ако не сте сигурни в това, което правите не Ви съветваме да се “оперирате” сами.
Клещи за отваряне на халки на примамки – не е лошо да имате и такъв инструмент, ако Ви се наложи да подмените някоя кука. Халките на големите примамки са твърди и се отварят трудно само с ръце.
Това е засега, приятели. В статията „Сезонни особености и примамки в риболова на щука“ можете да прочетете повече за примамките за риболов на този хищник, както и за поведението му в различните сезони.
Радмил казва
Супер. Прочетох с интерес. Адекватно и полезно. Не съм велик щукар, но не съм и начинаещ, въпреки това, статията ми хареса, полезна е и наистина добавя стойност към знанията на избралите това хоби. Лично аз благодаря, продължавайте в този дух, полезно е и достъпно за тези които искат да научат нещо и да пазят природата и нейните великолепни създания.!
Успех !!!
Веселин Борисов казва
Благодарим за оценката! Радваме се, че съдържанието, което създаваме е полезно за хората!