В предходната статия “Риболов на щука на спининг – с какво да започнем? Необходими такъми и аксесоари” разгледахме някои базови моменти в риболова на щука на спининг. Сега ще продължим темата като задълбаем малко повече в сезонните особености на този риболов, както и на различни типове успешни примамки за щука.
Може би се питате “Защо е нужно това? Това е просто риболов.”. Ами така е, това е просто риболов и той не е точна наука, но има някои особености в поведението на щуката в различните сезони, които могат да бъдат използвани като отправна точка и обуславят използването на различни типове примамки с различна големина.
Риболов на щука през пролетта
Както споменахме в предходната статия, риболовът на щука е забранен по време на размножителния период на тази риба. А размножителния ѝ период трае през част от пролетния сезон. Ние ще разгледаме риболовът на щука след края на забраната.
Това е период, в който рибите са гладни и активни. Хвърлили са си хайвера, отслабнали са значително и искат да си набавят храна бързо, често въртейки се около местата, които са ползвали за любовни гнезда. През този период можете да провокирате атаки, на практика, на всякакви примамки – клатушки, миноу воблери, кранкове, вътящи блесни, повърхностни примамки, и други.
Това, което е особеното на този период, обаче, е че водоемите изобилстват от храна, в повечето случаи дребна такава. Затова е най-добре да не се хвърляте на прекалено големи примамки, ако смятате да таргетирате масови риби между 50 и 80-85см. Имайки предвид и факта, че щуката не се притеснява да атакува жертви, които са не много по-малки от нея, размер на примамките между 70мм и 100-120мм би Ви свършил чудесна работа. А, както споменахме в предходната статия, теглото на тези примамки трябва да бъде съобразено с тестът по примамки на въдицата Ви.
По кое време на деня да търсим щука през пролетта?
В сезонът след размножителния период на щуката, т.е. след 1 май, времето започва да се затопля, съответно и водата във водоемите. Въпреки че често могат да бъдат уловени риби и в средата на деня (особено в мрачни и дъждовни дни), най-силната активност е рано сутрин, от изгрев до 1-2 часа след това, и в късния следобед, час-два преди залез слънце.
На какви места да търсим щуката през пролетта?
По-горе споменахме, че рибите често ловуват около напуснатите вече любовни гнезда. Местата около шавари и друга водна растителност във водата, както и около паднали дървета и надвиснали клони, които оставят сянка във водата, или пък около подводен релеф, трябва да са Ви отправна точка, от която да се водите. В този сезон щуката не стои на дълбоко, така че можете спокойно да я таргетирате с плиткогазещи воблери (плаващи, потъващи или неутрални), повърхностни воблери, клатушки и други типове примамки, които Ви позволяват да обловите горния воден слой.
Проводката не трябва да е много бърза, нито много бавна, но е хубаво да прецените на момента според времето, температурата на водата, дълбочината и препятствията във водоема. Според най-запалените и отявлени щукари, най-добрата температура на водата, в която щуката е най-активна е между 12 и 17 градуса.
Риболов на щука през лятото
Летата в България са доста горещи. А това е предпоставка за високи температури и на водата във водоемите. Топлата вода прави щуката ленива, и в булшинството от случаите риболовът може да бъде тегав и обезсърчителен. Това, обаче, не трябва да Ви отказва да търсите зъбатата хищница.
По кое време на деня да търсим щука през лятото?
Теоретично и логично най-ниските температури на водата през лятото са рано сутрин и вечер преди залез, когато слънцето е ниско. Това е времето, в което едрите риби излизат от леговището си да се хранят и могат да бъдат успешно провокирани. Това е и времето, в което сенките във водата им дават предимство пред жертвите им, помагайки им да ги издебнат от засада.
На какви места да търсим щуката през лятото?
Както вече стана ясно, щуката дебне от засада. Местата около шавари, паднали и надвиснали клони и дървета, както и места около подводен релеф, са потенциалните ѝ ловни територии. Също така, плитки места с подводна растителност и водорасли, където се събира дребна плячка. Всъщност това е едно от условията на дадено място да има щука – да има дребна риба, която тя използва за храна.
Примамките, които можете да ползвате също са много разнообразни. Сутрин и вечер, когато активността е по-силна, можете да атакувате с повърхностни примамки, с не много бърза проводка с много кратки паузи. Уолкъри, попъри, хърватски яйца и други типове воблери за щука, които се движат по повърхността или малко под нея. Те са особено подходящи за места, където има много водорасли.
Ако нямате успех с повърхностните воблери, и ако мястото, на което сте, позволява, е хубаво да обловите и с друг тип примамка – клатушка, кранк, спинърбейт или въртяща блесна, отново с не много бърза проводка и не много дълги паузи. Препоръчваме Ви да заложите на средни по големина примамки – от около 60-70 до 90-100мм, тъй като хранителната база на щуката през лятото е приблизително с тези размери.
Риболов на щука през есента
Есента е най-благоприятния сезон за риболов на щука на спининг. Температурата на водата пада след летните жеги, честите дъждове вливат кислород във водоемите и това подтиква рибите да започнат да се хранят активно и да трупат хранителен запас и мазнини за зимата.
По кое време на деня да търсим щука през есента?
В зависимост от времето и меторологичната обстановка, тук подходящото време може да варира. Например, през ранна есен, когато дните са още топли и слънцето все още по-силно, рано сутрин и късно вечер би било по-подходящо да се търсят активни риби. В средата на сезона и в късната му част, когато времето започва да се застудява и е мрачно, активността на рибите се засилва по-късно през деня.
Тук е важно да отбележим, а може би трябваше да го напишем и по-рано, че лошото време не трябва да Ви плаши, стига да няма гръмотевици. Масовите риболовци избягват да ходят за риба, когато вали дъжд. Но за един спинингист щукар това е благоприятно време да улови мечтания трофей. Дъждът вкарва кислород във водата, и рибата често се активизира точно тогава.
На какви места да търсим щуката през есента?
Също както и през останалите сезони и тук отправна точка могат да Ви бъдат укритията във водата и сенките. През есента, обаче, щука може да бъде уловена и в по-”открити” участъци. Също така, през този сезон може да заложите и на по-обемни примамки – джъркове и големи воблери над 120мм, големи силикони (18-20см), обемни клатушки, спинърбейти, и други.
През есента, след като започне захлаждането, апетитът на щуката се насочва към по-едри и тлъсти жертви, с които да си набави по-бързо нужният запас от мазнини за зимата. Затова и едри примамки със силен силует във водата са много подходящи за есенния риболов. Проводката не е нужно да е много бавна. Нормално водене с кратки паузи би Ви донесло успех, но всичко зависи от моментните условия. Разбира се, и примамката трябва да бъде правилно подбрана и правилно разиграна, за да предизвика интереса на рибите.
Риболов на щука през зимата
През зимата водата изстива много. В зависимост от водоема, температурата ѝ може да достигне и точката на замръзване. През този период, рибите изпадат в летаргия и не са особено подвижни и активни, тъй като си пестят енергията. Много често се придържат в по-дълбоки места, или такива с по-постоянна температура.
По кое време на деня да търсим щука през зимата?
Най-подходящото време да атакувате щуките през зимата е след средата на деня. Тогава слънцето се е вдигнало, напекло е и е затоплило леко водата, което дава стимул на хищниците да се размърдат. Особено подходящо е да се търси щука през зимата, ако има няколко поредни по-топли дни.
На какви места да търсим щуката през зимата?
Тъй като щуката си пести енергията в този сезон, тя прекарва по-голямата част от времето си скрита, дебнейки от засада минаващите наблизо жертви. Рядко се отдалечава от укритието си, и рядко се спуска да гони активно плячка както през пролетта и есента. Нужни са едри, „тлъсти“ примамки, които да ѝ привлекат вниманието, и много бавна проводка със сравнително дълги паузи по 3-4-5 секунди, които да я провокират да атакува Вашата имитация на ранена жертва.
Повърхностните примамки е малко вероятно да Ви донесат успех през този сезон, затова може да не си правите труда да ги носите със себе си. Подберете воблери, блесни, клатушки, спинърбейти и други, които могат да бъдат водени на бавна проводка, и се въоръжете с търпение. През този период на годината можете да заложите и на джиг риболова на щука, ако водоема, на който ловите, е подходящ за това.
Как да облавяме местата?
Облавянето на местата при риболов на щука може да бъде колкото просто, толкова и сложно. Хубаво е, когато застанете на дадена точка, да я огледате и да започнете облавянето от потенциалните укрития в близост до брега и постепенно да замятате все по-навътре. Дори и да няма видими укрития, също е хубаво да се започне облавяне от близките към далечните места, защото близо до брега, може да има релеф, който ние не забелязваме, където да се скатават дебнещи риби.
Тази стратегия има още едно предимство. Ако в близост стои добра риба, а Вие заметнете навътре и там уловите друга риба, при ваденето на уловената ще подплашите тази, която е близо до брега. Така че не се изкушавайте да заметнете под надвисналите клони на отсрещния бряг или покрай водораслите в средата на водоема, а първо обловете пред себе си.
Горенаписаното не е точна рецепта за успешен риболов на щука, но може да послужи като отправна точка. Успехът, до голяма степен, зависи от усета и опита на риболовеца, и правилната му преценка във всяка една ситуация – на каква примамка да заложи и как да подходи към облавянето на конкретното място.
Метеорологичните условия също не са единственото, което трябва да Ви води при избора на ден и място за риболов, защото на определени места “пресата” от риболовци влияе много повече на активността на рибите от промяната на атмосферното налягане или температурата на водата.
Успех!
Валентин казва
Точно кратко и изчерпателно, хиляди благодарности.
Веселин Борисов казва
Радваме се, че статията Ви е била полезна! Благодарим за изказаното положително мнение!