Предполагам, че няма колега, изкушен от магията на риболова, който да не помни приключенията от своето детство, свързани това прекрасно хоби. В него всеки откриваше вселени от тайнства и условности, които само засилваха харизмата му, дори и тогава неосъзната. Съмнявам се обаче някой да е изпитвал дълбоки терзания относно характеристиките на оборудването си, което най-често се изчерпваше с бамбукова или стъклопластова въдица, използвана за „всичко“. В своето блажено неведение приемахме съвсем естествено тези атрибути – просто като помощни пособия, инструменти, водещи към голямата цел – да хванеш риба. Сам. И когато това се случеше, в бучащата от вълнение глава не намираха място никакви материални аспекти на риболова.
Оттогава „изтече много вода“ – станахме по-големи (дали по-добри?), бамбуковите и стъклопластови въдици, с които споделихме толкова надежди и хубави моменти, се превърнаха в анахронизъм, потънали в забвението на Лета. Или в откровена досада, в случай, че се стоварят неочаквано върху нас в мазето…
Науката и техниката също не останаха на едно място – появяващите се на бял свят авангардни материали съвсем естествено намериха място и в необятната индустрия, свързана с производството на риболовни уреди. Споменаваният в началото на деветдесетте години със страхопочитание „карбон“ (същият той графит, въглерод и дори диамант, шеговито поднесен в най-различни алотропни форми от Великия творец – Природата) се настани категорично на лидерското място и с еднакво настървение обсеби въдиците от най-висок до откровено посредствен ценови клас. Сега го приемаме за даденост и очакваме да ни „даде“ нови възможности срещу претенцията да е „камъка“, върху който е съграден „храма” на съвременния риболов. Понякога оставаме презадоволени, друг път – разочаровани. Дали очакванията ни са прекалено големи, или просто не знаем какво точно ни е нужно? И дали такъмите сами по себе си ни правят по-добри риболовци?
След този кратък (и надявам се не съвсем досаден) увод, нека разгледаме накратко устройството на спининговите въдици. За удобство ще приемем, че говорим за карбонови такива, и ще се ограничим с тях, за да не превърнем темата в „паметник неръкотворен“ или… мавзолей, в който да почиват едни добри намерения…
Всяка пръчка се състои от ръкохватка, макародържач, водачи (с общото название фурнитура) и бланка (колена). И докато първите три компонента са само допълнения (в никакъв случай маловажни), „душата“ на това пособие, дори и на закупеното от битака в събота, е стаена в бланката. Някога тя беше плътна и изработена от дърво или стъклопласт (в по-добрия случай), а в резулатат – тежкa, грубa, нечувствителнa и инертнa.
И тогава на сцената излезе графита. Той предложи по-ниско относително тегло и твърдост, и въведе нови стандарти в чувствителността (като съвкупност от визуално проследяване и усещане за случващото се с примамката при риболова), която в спининга е опредeляща. Съвременните бланки са кухи, тънкостенни и леки, с всички произтичащи от това предимства – пълна противоположност на изредените по-горе недостатъци, характерни за фибростъклото. За да сме коректни обаче, трябва да кажем, че в момента технологиите и материалите позволяват да се правят и „стъклени“ въдици, напълно сравними с карбоновите.
Много колеги имат съвсем бегла представа как се създават тези на пръв поглед елементарни „тръби“. Общо взето, за всички се използва един и същ метод – парчета плат се навиват около метална основа с определена коничност, която се нарича мандрел. Именно това специфично оформление на „калъпа“, означаващо се като taper, определя в огромна степен поведението на бъдещата въдица и за него ще стане дума по-късно. Платът представлява нишки от въглерод, импрегнирани със специфични термореактивни смоли и полимери. След навиването, те се пристягат спираловидно с целофанова лента (за да не се развият), поставят се в пещ, където се подлагат на определен температурен режим и… това е раждането на една карбонова бланка. Но и точно тук започва разликата между добрите и останалите (нека ги наричаме така) колена.
Ще започнем оттам, че при качествените продукти самите мандрели са специфични, проектирани с цел постигане на определена геометрия на въдицата. Нерядко те се патентоват, именоват се и се пазят грижливо от фирмите – производители, като обект на авторски права и ноу-хау. Самите платове от своя страна не са просто някакви абстрактни парчета материя, а грижливо подбрани и изрязани по шаблон карбонови тъкани, със стриктно определени характеристики на вложения материал, които се подреждат в строг ред, съотношение и ориентация на влакната. В процеса на втъкаване се използват и части от стъклопластов плат в определено количество (наречени scrim), придаващи допълнителна здравина на бланката. Тъй като той е по-тежък от графита, това съвсем естествено рефлектира и върху масата на крайния продукт. Този въпрос винаги е тормозил производителите и на съответната цена се предлагат продукти, изработени без участие на стъклотъкан, като например първопроходецът в тази област „G.Loomis GLX“.
Сега органичната и неорганичната химия предоставят авангардни нови материали на въглеродна основа, което позволява на производителите (пак повтаряме – на съответната цена), да предлагат изделия с претенцията да са 100% карбонови. Нерядко в каталозите на квалитетните японски фирми (дори и произведени по лиценз в Китай, Тайван и Корея) срещаме означения от сорта 90, 95 и даже 100% карбон. Които обаче имат смисъл и са гаранция за високи показатели, за разлика от телескопчето на комшията с горделив надпис „100% High Mixed Pure Carbon“.
Именно горните детайли отличават добрите въдици от останалите, при които се използват посредствени карбонови платове, често с неуточнени и вариращи показатели в отделните партиди, които са по-дебели, груби и естествено – евтини, а това позволява да се навиват бланки с по-малко слоеве (и разход на материал), но с произтичащите от това слабости.
Христо Мурджеев
Тази статия е разделена на три части:
Още нещо за спининговите въдици (част 2)
Още нещо за спининговите въдици (част 3)
Владимир казва
Здравей
Може ли да ми препоръчаш спининг въдица за морски риболов от брега.
Главно за чернокоп и лефер става въпрос.
Спрял съм се на 3,30 като дължина но нямам идея в какъв диапазон да бъде акцията на въдицата,
тоест на един колега мятах неговата въдица която е на 2,70 дължина а акцията и е 15-40.,но малко ми
беше късичка.Съответно един сезон хвърлях със телескоп с водачи който е на 4,00 метра в акция 20-60
който го ползвам за бомбарда,но ми идва тежичък.
Питах колеги форуми но всеки един си дава своето субективно мнение,без да даде точна насока в дължина и акция.А също така ходих в два магазина продавачите да ми препоръчат,но като гледам
в обясненията от тяхна страна е “каквото имаме в наличност то е най доброто“ което не ми вдъхва доверие.
Затова ви чета вашата тема която е доста широко обяснено.
благодаря предварително
Петър Вукадинов казва
Здравей,
трудно е да се отговори конкретно на този въпрос. Зависи от това как мислиш да го ловиш. Трудно ще намериш въдица, която да ти пасне и за блесни и воблери и за чепаре.
Важното при морския риболов е да се постига далечно замятане. Това зависи от няколко фактора – влакно, макара, въдица. И трите фактора са важни. Погрешно е да се смята, че по-дългата въдица осигурява по-далечно замятане. При равни други условия ще ти даде някакво предимство, но за сметка на други неща.
Конкретно за блесни и воблери 2.70 е добра дължина, но зависи и от местата, на които се лови както и от височината ти. Добре е да може да се придава игра на примамката с въдицата, като при дължина над 3 метра това е малко трудно. За мен оптималната дължина за ловене от брега с блесни и воблери е между 2.60 и 2.80, но това си е строго специфично. Такава дължина може да не е достатъчна, за да се преодолеят скали или тетраподи.
Акцията на въдицата трябва да се съобрази с теглото на примамките. Добре е най-често използваните примамки да са в средата на диапазона.
Истината е, че за да намериш своята въдица трябва да пробваш няколко различни 🙂 Ако си от Варна мога да съдействам с тестовете.