Повърхностните примамки уолкъри, попери и т.н. са сред най-вълнуващите примамки и лично за мен те са фаворит. Дори и атаката да не е успешна, фактът, че виждате атакуващия хищник напомпва адреналина. Но, една от най-често допусканите грешки е, че повечето спинингисти използват за риболов на повърхността същия такъм с който ловят и с воблери миноу. В повечето случаи това не е най-добрия избор и те имат лоши резултати от които правят извод, че повърхностните примамки не са ефективни. Това се случи и с мен преди години. Тогава моята основна въдица бе дълга 2.90м с умерена (moderate) акция и макара с размер 2500 и предавателно число 5.1:1. Както се досещате беше трудно да постигна добра WTD (walk-the-dog зигзагообразна проводка) проводка и след известно време китката ми започваше да боли.
Повърхностните воблери са специфични и със сигурност се нуждаят от повече внимание и специфични въдици и макари. Да започнем от въдицата.
Въдица за повърхностни примамки
Макар, че има въдици произведени специално за този риболов това не означава, че трябва да си купите такава. Ще обясня от какво наистина има нужда, за какви ситуации трябва да помислим и след това съм сигурен, че всеки ще може да направи собствен избор.
Защо тези воблери имат специални изисквания към въдицата? Това е просто. Типичните воблери миноу, при проводка, оказват съпротивление, линията е изпъната, а въдицата е под напрежение, готова да засече атакуващия хищник. За разлика от тях повърхностните примамки са на практива във въздуха. Те нямат лопатка и съпротивлението, което оказват е минимално. В резултат, ако въдицата е умерена (moderate) ще имаме много празни атаки и лоша проводка. Това, от което се нуждаем е бърза (fast) въдица. Понякога и много бърза (extra fast) въдица може да свърши работа, но с тях по-често се получава закачане за кожата на рибата. Важно е върхът да има достатъчно мощност, за да пробие и засече дълбоко и сигурно. Не забравяйте, че при повърхностните примамки само в 50% от случаите рибата е закачена за устата. В останалите 50% тя е закачена някъде по главата, по гърба или опашката.
Воденето на повърхностни примамки става с китката. Това означава, че колкото въдицата е по-къса, толкова по-остра и перфектна игра ще постигаме, с добър контрол над примамката. По-дългата въдица изморява китката при продължителен риболов и с нея ще имаме по-лош контрол над примамката. Както се досещате трябва да пожерваме малко от далечината на замятане, за да имаме по-добра игра и контрол над примамката. Лично аз вярвам, че въдиците между 2.40м и 2.75м са идеални за повърхностни примамки.
Ако се чудите за поперите, които натоварват въдицата при проводка, то същото важи и за тях. Точно заради това, че натоварват въдицата при „пльокането“ бързите и агресивни въдици ще могат да засекат по-добре и в двете фази на „пльокане“ и „покой“. Така че, това, от което се нуждаем във всички ситуации е лека, бърза и агресивна въдица с умерена дължина за най-добър резултат „на повърхността“.
Макара за повърхностни примамки
Знаете за пристрастието ми към макарите с високо предавателно число (High Gear) и повърхностните воблери още веднъж го оправдават. Когато ползваме повърхностни примамки, които изискват добър контакт и контрол, бързата макара ще ни ги осигури. Вярно е, че някой може да постигне перфектна игра WTD и с бавна макара, но при използването на бърза потенциала се умножава. Например, можете да контролирате много по-добре „змейката,“ правейки я по-къса или по-дълга. Още повече можете да я изпълните безупречно дори и при страничен вятър, нещо което е невъзможно с бавна макара. Да не говорим за skippers – примамки, които за да играят правилно изискват много бързо водене. Така, че ако искате да извлечете максимума от повърхностните си промамки ще ви е необходима бърза макара. Лично аз използвам бързи макари Daiwa, в повечето ситуации с размер 3000, и само за по-лек риболов на Лаврак слизам до 2500.
С комбинирането на такава макара и въдица, за която говорихме по-горе можете да промените напълно разбиранията си за риболова на повърхността и да усъвършенствате уменията си.
So keep splashing!
Маркос Видалис
Оригиналът на английски можете да прочетете в сайта I Am An Angler.
Вашият коментар