1-ви февруари е смятан за начало на пъстървовата година, тъй като тогава изтича забраната за риболов на есенно-зимно размножаващи се риби в България. След тази дата цялото пъстървово войнство от опитни спинингисти и начинаещи ентусиасти се втурва към по-популярните дестинации за риболов на пъстърва. Много често, обаче, само най-опитните риболовци успяват да открият успешно сезона. Пресата над водоемите е много голяма, а в комбинация с обикновено не особено благоприятните зимни условия бързо отказва по-неопитните колеги.
Целта на тази публикация е да дадем насоки за риболов на пъстърва през зимата, след забраната, точно на хората, които тепърва прохождат в това начинание. Ще обърнем внимание и на някои често срещани грешки, които начинаещите колеги правят през този сезон. Призоваваме и по-опитните да споделят знания, ако срещнат на реката колега, който мята безцелно без успех. А, ако желаят могат да допълват и този материал в коментарите!
Какво е различното в риболова на пъстърва след забраната?
Като изключим студа и зимната обстановка, която, да си признаем, през последните години не е особено зимна, има още няколко неща, които отличават зимния спининг за пъстърва от този през останалата част на годината.
- В менюто на пъстървата липсват мушици, буболечки и други организми, които през топлите месеци са в изобилие във водата. Тя отново разчита на това, което ѝ предложи реката и природата, но менюто ѝ е значително по-бедно.
- Заради валежите от дъжд и сняг (евентуално), нивата на реките може да бъдат сравнително високи, съответно течението по-силно, а водата мътна.
- Пак заради валежите, снеготопенето и ниските температури на въздуха, и температурата на водата е по-ниска. Съответно рибите се придържат повече в по-спокойни места, в подмоли, зад укрития, в по-дълбоки вирове и други леговища близо до дъното. Там пестят енергията си.
- Пресата от риболовци над реките е много голяма на откриването и нараства всяка година, съответно рибите са наплашени и набодени.
Изхождайки от написаното в горните подточки, трябва да сме наясно, че към риболова е нужно да се подходи с голямо разбиране към водоема и потенциалните горещи точки, където може да има пъстърви. Или казано с други думи – трябва да се научите да “четете” реката, или поне да се опитвате и да си вадите изводи от това, което се случва с примамката Ви. Безцелното замятане нагоре по течението в силната вода на големите бързеи няма да Ви донесе същия успех, който би Ви донесло през лятото, затова се съсредоточете основно над облавянето на потенциалните укрития.
Нещо друго много важно е правилният подбор на примамките. Можете да използвате блесни, воблери и силикони, както и през останалата част от годината. Обаче! Трябва правилно да изберете какво да използвате на конкретната точка, която сте набелязали. (не че през топлите месеци пак не трябва, де!) Примамката трябва да бъде проводена сравнително бавно и възможно най-близо до укритието на рибата. Желателно е да я водите и близо до дъното, защото, както казахме, през студените месеци рибите се придържат там.
Ако водата е мътна, риболовът може да бъде още по-труден, но не се отказвайте. Замятайте точно около местата с потенциални укрития и забавяйте проводката възможно най-много около горещите точки. Заложете на потъващи воблери, като Spearhead Ryuki 50S Takumi или Tetra Works Toto 48HS, или пък на въртящи блесни, като Spearhead Ryuki Spinner. Това са примамки, които лесно се свалят ниско в потока и могат да се водят и бавно, и бързо. Серията Gaga Goon на Pontoon21 също не е за подценяване в подобни условия.
Често допускани грешки в зимния спининг за пъстърва
Грешка №1: Зачеркване на определени места като неперспективни.
Много често, риболовци, които са неопитни преценяват погрешно дадено място и го пропускат като безперспективно, заради прекалено дълбока или прекалено плитка вода, например, или по други причини. Това не е особено правилно, защото в дълбоки участъци, например, може да има скрити подводни укрития, около които да се спотайват пъстърви. Плитката вода също може да крие изненади, така че оглеждайте добре точките преди да ги подминете. Поляризираните очила са голямо предимство в този риболов.
Грешка №2: Да се “закотвите” на едно място и да настоявате само там
Втората грешка е другата крайност на първата – да настоявате само на едно място, защото сте вдигнали риба и се надявате, че рано или късно ще я хванете. През студените месеци е хубаво да се правят по повече замятания на перспективните места, но ако в даден вир има само една риба и тя Ви е видяла, шансът да я “излъжете” намалява значително. В такива моменти е хубаво да направите още няколко каста с различни примамки, и ако нямате успех да продължите напред. Стремете се винаги да имате контрол над примамката при облавянето на мястото с различни типове примамки, както и при всеки каст да преминете възможно най-близо до вече забелязаното укритие.
Грешка №3: Липса на контрол над примамката
За да имате постоянен контрол над примамката си, независимо каква е тя, винаги трябва да държите линията изпъната. Ако оставяте примамката си да потъва, винаги дръжте линията под напрежение с въдицата, при затворен аванс на макарата. Така ще усещате какво се случва с примамката Ви. В някои случаи може да Ви се наложи да вдигнете високо въдицата, за да не позволите на течението да Ви направи “корем”. Провисналото влакно ще Ви попречи на контрола и ще Ви провали проводката.
Грешка №4: Напъване на рибите при вадене във висока вода и течение
При вадене на пъстърва, която сте хванали на място със силно течение, не напъвайте да я извадите през силната струя. Задръжте линията опъната и обирайте леко с макарата, но оставете течението да докара рибата до Вашия бряг, където е по-спокойно. Чак след това започнете по-енергично обиране. Ако форсирате ваденето през силния поток, пъстървата ще се покаже на повърхността, ще започне да се мята и възможността за откачане ще се увеличи. Следвайте това правило не само през зимата. Да, хубаво е ваденето да е бързо и енергично, но това не означава хамалско дърпане.
Грешка №5: Настояване само на един тип примамки по време на целия риболов
В спининговия риболов е прието разбирането “За всяка примамка си има място и време.”. Това трябва винаги да Ви подсеща да преценявате добре мястото и ситуацията, и да не упорствате само на един воблер, блесна или силикон.
Помнете, че в зимния риболов на пъстърва е нужно примамката Ви винаги да се движи близо до дъното, затова подбирайте внимателно според мястото.
Грешка №6: Придвижване по реката след друг колега
Това е често срещано при начинаещите пъстърваджии, и на по-малки реки води до гарантиран неуспех. Докато на големите реки има повече перспективни точки на едно място, на малките не е така, а и там рибите се плашат по-лесно. И ако друг спинингист е минал преди Вас по местата, на които сте, шансът Ви да уловите пъстърва намалява. В такива случаи Ви съветваме да смените участъка, на който ловите или още по-кардинално – реката. И това важи не само за студените месеци от годината.
Ако искате да научите повече за тактиката при риболов на пъстърва в различни водоеми прочетете и статията Спининг риболов на пъстърва – тактика и тънкости.
Вашият коментар