На 1ви май, както всяка година, се откри новият сезон на щуката и распера. И след като на 1ви и 2ри врътнах звучно расперско капо на Дунав, през изминалата седмица започнах да планирам евентуален риболов на щуки.
Със семейството бяхме запланували посещение при тъщата за Гергьовден, което беше идеална възможност за мен да се срещна с някоя зъбатка. Въпросът беше, дали измежду всички задачи ще успея да стигна до реката.
На 4ти, преди да си тръгна от работа, си добавих още три воблера към щукарската кутия – два броя Realis Jerkbait 85sp и един Realis Minnow 80sp. В началото избрах един ярък джъркбейт и един по-натурален, чудейки се какви цветове да взема. Кирицоев, обаче, се включи със съвет за цвят Prism Shad, който и аз бях загледал, и смених яркият цвят с него.
5ти беше ден за пътуване и задачи.
6ти сутринта. С голям зор се изсухлям от леглото в 5:45. Ранното ставане не ми е от любимите, но успях. Бърз тоалет, обличане, закуска от селския магазин, и към реката. Сглобих лежерно въдицата RTB Fortezza 702M с макара Shimano Stradic FL 3000MHG, вързах и започнах да замятам Realis Rozante PERJ 95F в цвят Mat Tiger към надвисналите и паднали клони на отсрещния бряг. Без успех.
Реших да се преместя 20 метра вляво, където на няколко пъти нещо изшляпа. На второто замятане с периферното си зрение видях, че от водата излиза дебела корда. Хванах я и започнах да тегля, а от другата страна се разшляпа щучка около 60 санта. Освободих я от куката и я върнах във водата, а „такъма“ унищожих. Преместих се отново, а на новата точка намерих нова корда, която обаче някой беше резнал преди мен. Обходих брега да видя дали няма и други подобни уреди, но не намерих. С много яд реших да си ходя.
Карайки по пътя наобратно видях един див заек да скача пред мен, което ми оправи частично настроението. Винаги се радвам много като срещам диви животни и птици. Погледнах часовника и реших да се насоча към друг участък от реката, вместо да се прибирам, но без особени надежди.
По пътя за втори път диво животно ми прекоси пътя, този път красив фазан. Щастлив от тези контакти с природата, пристигнах на новото място, разпънах отново въдицата и започнах отново да замятам Realis Rozante PERJ 95F в цвят Mat Tiger, облавяйки участък близо до брега, между едно паднало дърво и още непораснала тръстика. На 5тото подаване, нещо зад мен изшумуля. Обръщайки се да видя какво е, обаче, нещо пред мен пък изшляпа. Инстинктивно засяках и първата риба беше налице. Слаба, но много борбена 60 сантиметрова щучка сгъна Fortezza-та ми и след кратка борба беше на метъра. А, тихият ми зрител – дребна сърна, се стрелна в храстите, веднага след като извадих рибата и проверих отново кой ме гледа.
Бързи няколко снимки, рилийз и нови замятания във водата. Направих още няколко контролни замятания на мястото и се изместих, щастлив от улова. На новото място реших да сменя триделното Rozante с Realis Jerkbait 85SP в цвят Prism Shad, тъй като слънцето се беше вдигнало и огряваше точката, на която бях фронтално. А и имаше малко повече дълбочина.
Започнах да облавям мястото отново около падналите и надвиснали дървета около брега, но без успех и затова се преместих 20тина метра вдясно. Продължих с джъркбейта, отново замятайки под дърветата близо до брега. На може би 4-5тото подаване последва удар. Засечка и Фортезата ми се сгъна, а аванса на макарата засвири. В първия момент не разбрах колко голяма е рибата, но след втория и третия щурм над аванса ми, адреналинът ми рязко скочи и вече бях наясно.
След кратка борба, в кепа беше най-голямата щука, която до момента съм улавял – 83см. За човек, който основно практикува LRF и Ajing, и ходи целенасочено за щуки веднъж-дваж в годината, това е доста добра риба, така че се надявам да раберете какво съм изпитал. Адреналинът беше на макс, ръцете ми трепереха и това правеше откачането на рибата малко трудно.
Няколко бързи снимки, последвани отново от рилийз и вече не изпитвах нужда да продължавам да ловя. А и беше станало време да си ходя.
Та така. Тази година успях да преборя своя Гергьовски змей с малко търпение и упоритост, и с немалко помощ и съвети от приятели.
Ако искате да научите повече за риболова на щука, можете да прочетете и следните статии:
- Риболов на щука на спининг – с какво да започнем? Необходими такъми и аксесоари
- Сезонни особености и примамки за риболов на щука
Успех!
Вашият коментар