Слънчевите летни дни през Юли и високите температури на въздуха подтикват много спинингисти към прохладата, която носят реките. Там най-често обект на риболов са широко разпространените видове като пъстърва или кефал. В настоящата статия ще разкажа за това как протече последния ми кефалски риболов, подбор на примамки, тактики и места.
Запознаване с реката и търсене на кефалски места
Измина много време от последната ми разходка по река Тунджа, където в края на миналото лято имах приятни риболовни емоции. За разлика от тогава, тази година брега на реката е много обрасъл. Това от своя страна прави достъпа труден, а удобните места за ловене малко.
След дълго обикаляне си харесах няколко дълбоки участъка с плитки бързеи в края. На такива места има постоянно присъствие на риби, които чакат в засада под надвесените клони или под туфите с водорасли.
Там, използвайки подходящи воблери, успях да уловя добро количество риби със спортни размери.
Подбор на воблери за кефал в плитчините
В началото на риболова избрах да обловя плитките зони, където има добра концентрация на риби и въпреки скромните им размери са приятни за ловене. За тях си бях приготвил няколко цвята на Tetra Works Toto Fat, които от доста време се канех да тествам.
Планувано прозрачните варианти ми донеса добри успехи на места с висока осветеност.
С по-ярките цветове лових основно в слабо осветените места и при залез слънце.
На няколко пъти пробвах да ловя и със зеления Toto Fat S в течение и повече осветеност, където предизвиквах инстинктивна атака на по-слабо активни риби.
Покрай тестовете на тези цветове в разливите успях да хвана няколко риби и на вече доказалите ми се цветове.
В заключение на проведените ми експерименти на различните варианти на Toto Fat мога спокойно да кажа, че плаващия вариант има по-силно изразена собствена игра и е подходящ за места с липса или много слабо течение, а потъващия вариант на Toto Fat позволява задържане в умерено течение, но силата му за кефал е във водене по течението. И двата варианта си позволих да пробвам с единична кука без контра, като не забелязах това да променя играта на примамката, но е голям плюс за опазването на рибите.
Подбор на воблери за кефал във вировете
След облавяне на плитките места, неизбежно стигах и до вировете, където лятото големите кефали се спотайват на хладно. Там с плитко газещите воблери трудно слизах при рибите и за това заложих на няколко от доказалите ми се дълбоко газещи бонбони за кефал.
Няколко подавания с кранка на Tetra Works, Kura Kura F, и първата по-прилична риба излезе от дълбокото.
Така от вир на вир успях да хвана още няколко такива на Kura Kura, като профилактично хвърлях и кефалския убиец от Ponton21, Hypnose.
В заключение на риболова, който си спретнах в прохладната река Тунджа мога да кажа, че беше повече от това, за което отидох и дори кръвожадните комари не ми развалиха удоволствието.
Скоро пак!
Вашият коментар